БОРКОВСЬКИЙ Роман Ількович

 In Діаспора, Журналісти | Редактори
БОРКОВСЬКИЙ Роман Ількович  [Roman Borkowsky] (справжнє прізвище Кукурудза ;  14.05.1903, с. Лапшин (нині Бережанський район, Тернопільська область – 02.03.1977, м. Лондон, Англія (Сполучене Королівство)– педагог, журналіст, перекладач, громадсько-політичний діяч. Головний редактор часопису «Українська Думка». Член ради Союзу Українців у Великій Британії.

Народився 14 травня 1903 р. в с. Лапшин (Бережанський район, Тернопільська обл., Україна; тоді – Бережанський повіт, австрійська Галичина). 1919 року гімназистом зголосився до Української Галицької Армії, а відтак служив в Армії Української Народної Республіки.

В періоді між Першою і Другою світовими війнами закінчив Львівський університет, здобувши звання магістра філологічних наук. Відтак працював учителем гімназій в Чорткові і Бережанах, брав участь у підпільному українському націоналістичному русі.

1941 року був арештований німецькою окупаційною владою, однак після короткого часу був звільнений. Після Другої світової війни спочатку перебував у Німеччині. Був директором української торговельної школи в таборі для переміщених осіб у Новому Ульмі та провідним членом Організації Українських Націоналістів (бандерівців), ОУН(б).

1948 року переїхав у Сполучене Королівство, спочатку перебував у м. Ноттінґгам, а відтак переїхав до Лондона. Продовжив діяльність в ОУН(б), будучи довголітнім членом її теренового проводу.

1949 року був співзасновником Української Видавничої Спілки, та з 1951 р. був її штатним працівником. У 1951-1952 та 1954-1957 роках був її виконавчим директором. Член ради Союзу Українців у Великій Британії (СУБ) у 1950-1955 рр.

У 1950-х і 1960-х роках був членом головної управи та головою контрольної комісії Об’єднання бувших Вояків Українців у Великій Британії.

1955 року став співзасновником кооперативної спілки «Нова Фортуна» та в 1955-1957 рр. був її секретарем. У 1959-1962 роках був директором суботньої школи українознавства при відділі СУБ у Лондоні.

У листопаді 1960 р. став головним редактором часопису «Українська Думка» і залишився на цій посаді до кінця життя.

Деякий час був членом управи Товариства Українських Письменників і Журналістів у Великій Британії. 1963 року увійшов в перший склад Кураторії Бібліотеки і Музею ім. Т. Шевченка в Лондоні (нині – Бібліотека і Архів ім. Т. Шевченка).

Помер 2 березня 1977 р. в Лондоні, Англія (Сполучене Королівство). Похований на цвинтарі Ґаннерзбері в Лондоні.

Джерела

Волинський, Б. Борковський Роман  [Текст] / Волинський, Б., Фостун С. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 171.

Кравець, Р. БОРКОВСЬКИЙ Роман [Електронний ресурс] / Р. Кравець // Українці в Сполученому королівстві : інтернет-енциклопедія. — [Великобританія ?], 2008—2018. — Режим доступу: http://www.ukrainiansintheuk.info/ukr/02/borkovskyi-u.htm, вільний.

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt