БОЙЧУК Тимофій (Тимко) Львович

БОЙЧУК Тимофій (Тимко) Львович (27. 09. 1896, с. Романівка, нині Теребовлян. р-ну – 1922, м. Київ) – живописець-монументаліст. Брат і учень М. Бойчука.

Народився Тимофій Бойчук 27 вересня 1896 року у багатодітній родині Левонтія Бойчука в селі Романівка на Теребовлянщині, що входила у ті часи до складу Австро-Угорської імперії. 16-річним приїжджає до Львова, щоб стати учнем-підмайстром свого старшого брата Михайла.

На запрошення Російського археологічного товариства Михайло Бойчук разом з молодшим братом, Софією Налепінською та Миколою Касперовичем провадять реставрацію іконостасу церкви Трьох Святих у селі Лемеші на Чернігівщині.

Але закінчити справу перешкодила війна. Як підданих Австрійської імперії братів-художників інтернували «на заслання» спершу до Уральська, а пізніше до Арзамаса, де перебували до 1917 року.

Після повернення в Україну, до Києва, у грудні 1917 року Тимофій вступає до майстерні ікони і фрески (пізніше перейменовану на майстерню монументального живопису), яку очолив старший брат М. Бойчук в Українській академії мистецтва.

Ще під час навчання в академії Тимко Бойчук, разом з іншими учнями монументальної майстерні — Василем Седлярем, Оксаною Павленко, Іваном Падалкою — брав участь у розписах клеєвими фарбами чотирьох корпусів Луцьких казарм у Києві влітку 1919 року.

Пензлю Т.Бойчука тут належало кілька композицій, зокрема «Оранка» (відома лише з недосконалої фоторепродукції), «Табір червоноармійців», «З одного казанка», а у співавторстві з Мусею Трубецькою — «Демонстрація» й «Зустріч з прапорами».

Як згадував очевидець цих розписів, мистецтвознавець Іван Врона, «…цей обдарований юнак в усіх колективних творчих виступах групи був правою рукою свого старшого брата і мав незаперечний авторитет серед всіх молодших стажем і підготовкою учнів М.Бойчука». Цю першу спільну роботу було знищено в 1922 році.

Наступною колективною працею, в якій взяв участь Т.Бойчук, стало декоративне оформлення Київського оперного театру до Всеукраїнського з’їзду повітових виконавчих комітетів (1919), де разом з Сергієм Колосом виконав панно «Коваль», та художнє оформлення Кооперативного інституту (1920), які також не дійшли до нашого часу.

Збереглися станкові твори художника

 1.  «Дві жінки з насінням»,
 2. «Садять картоплю»,
 3. «Портрет дівчини з хлопцем»,
 4. «Перекупки»,
 5. «На пасовиську»,
 6. «У шевській майстерні»,
 7. «Годівля свиней»,
 8. «Біля яблуні» (1916—1920).

В жанрі книжкової графіки Тимко Бойчук створив серію ілюстрацій до збірника «Українські легенди», який видало товариство «Волошки», та ілюстрації і обкладинку до дитячого збірника «Барвінок» (1919).

У березні 1922 року Тимофія Бойчука не стало. Вже після смерті художника його твори експонувалися на виставках українського мистецтва у Москві, Харкові, Венеції (1927—1928).

Частина з них безслідно зникла після арешту старшого брата, а частина, за рішенням спеціальної комісії від 8 вересня 1937 року зі спецфонду Державного українського музею — «підлягають знищенню… три роботи Бойчука Тимка —

 • 1) «Під яблунями»,
 • 2) «Портрет старого»,
 • 3) «Портрет дівчини з хлопцем»…

Джерела:

Білокінь, С. Тимко Бойчук (1896-1922) [Текст] / С. Білокінь // Альманах Українського Народного Союзу на рік 1996. Річник 86 / ред. З. Снилик. — Нью-Йорк, 1996. — С. 185—188 : іл.

Дуда, І. Бойчук Тимофій Львович [Текст] / І. Дуда, Г. Кушнерик, Н. Саєнко //Тернопільський енциклопедичний словник [Текст] : у 4 т. Т. 4. — Тернопіль, 2009. — С. 160—161.

«Йому завжди буде двадцять шість…» [Текст] // Образотворче мистецтво. — 2017. — № 3. — С. 127.

Кравченко, Я. Бойчук Тимофій (Тимко) Львович [Текст] : [молодший брат М. Бойчука, працював у галузі монументального та станкового живопису, плакату і книжкової графіки] / Я. Кравченко // Школа Михайла Бойчука. Тридцять сім імен / Я. О. Кравченко. — Київ, 2010. — С. 118—123 : іл.

Ониськів, М. [Цьогоріч минає 85 літ відтоді, як помер Тимофій Бойчук] [Текст] / М. Ониськів // Вільне життя. — 2007. — 24 лют. — С. 1 .

Деталі тут →

 

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2896 публікацій.

Залишити відповідь