БІЩЕ: Костел Успіння Пресвятої Діви Марії, 1624 – 1638

Костел Успіння Пресвятої Діви Марії,  1624 – 1638 . с. Біще. Бережанський р-н. Тернопільська область

Поселення Біще (Боще, Буще) відоме у документах з 1399 року, коли воно описується як місто. І ця згадка стосується місцевої парафії, для якої саме того року видав привілей архієпископ Яків Стрепа, яким наділив парафію своєю десятиною. У цьому тексті згадуються ректор і вікарій парафіяльного костелу. Храм був дерев’яним та носив титул Матері Божої.

Будівництво сучасного мурованого храму, здійснене коштом Катерини Сенявської, датують 1624-1638 роками. Головний вівтар костелу містив привезений Олександром Синявським з Риму образ Матері Божої з Дитятком, який з часом зазнав слави чудотворного, а сам храм став відомим на Русі Марійним санктуарієм.

За настоятеля о. Станіслава Бжежанського, котрий працював тут у 1693-1738рр., костел було перебудовано, він отримав виразний оборонний характер, причому ця перебудова завершилась до 1716 року, коли парафію візитував архієпископ Ян Скарбек.

У 1763 та 1871 роках храм отримав нові дахи. У 1918-1920 роках відбулась реставрація частково пошкодженого під час Ісв. війни костелу. 1944 року останній місцевий парох о. Філіп Зайонц змушений був покинути Біще.

Костел, який отримав значні пошкодження під час ІІ св. війни, якийсь час використовували як склад хімдобрив, а потім стояв пусткою та руйнувався.

За своїми архітектурно-стильовими проявами це різностильова споруда. Портал та вікно над ним ренесансне. Вежа як основний елемент пам’ятки, в нижній ярус якої вписано портал, являє собою перехідний етап від романського стилю, характерного для європейської архітектури ХІІ-ХІІІ ст., до  готики.

Інтер’єр костьолу  був насичений декоративною ліпниною, скульптурними зображеннями. Внутрішня аркада створювала відчуття величі, емоційного піднесення, посилювала естетичну ефектність приміщення.

Важливим елементом храмового архітектурного комплексу в с. Біще є його яскраво виявлена обороноздатність. Споруда була оточена кам’яним муром і, можливо, земляним валом. Обороноздатною була і сама будівля костелу.

Твердий, тесаний та добре припасований камінь, з якого складалися її стіни, унеможливлював (разом з іншими природними та штучними умовами) ефективний обстріл і, як наслідок цього, ефективний ворожий напад.

З тієї ж, обороноздатної, причини костел виділявся вікнами романського стилю, які були найбільш пристосовані до потреб фортифікаційного характеру, як і взагалі романський архітектурний стиль.

У пострадянський період святиню почистили, інколи в ній відправляли Меси. 2009 року настоятель парафії cвв. Апп. Петра і Павла у Бережанах о. Андрій Ремінець узявся за відновлення зруйнованого храму.

Відтоді йде активна робота у цьому напрямку. Зокрема, у червні 2014 року почали відновлювати дах, щоб зупинити руйнування костелу. Варто зауважити, що чудотворний образ Матері з головного вівтаря, врятований 1944 року німецьким унтерофіцером Георгом Францом, нині перебуває у Рацлавіцах Шлонскіх у Польщі.

Відреставрований костел освятили 26 липня 2015 року (пам’ятка культурної спадщини національного значення др. пол. XVI – поч. XVIІ ст.). Святy лiтypгiю oчoлив єпископ Львівської Архідієцезії Римсько-Католицької Церкви Леон Малий.

Під час служби були освячені списки ікон, оригінали яких були вивезені у 1945 році із Біще. Серед них ікона Біщецької Божої Матері, яка на даний час зберігається в Польщі. До ІІ світової війни костел у с. Біще був єдиним у Львівській Архідієцезії куди з’їжджалися на великий відпуст вірні римо-католики, щоб помилитися перед іконою Біщецької Божої Матері.

В урочистостях освячення костелу взяли участь Генеральний Консул Республіки Польща в Луцьку Беата Бживчи, священики РКЦ, УГКЦ, УПЦ-КП та багаточисельна громада Біщецької сільської ради і навколишніх сіл.

Джерела

Будар, Т. Освячення святинь [Текст] : каплички Матері Божої на вул. Мечникова в Бережанах, костелу Успіння Пресвятої Діви Марії в Біщі / Т. Будар // Бережанське віче. – 2015. – № 31 (7 серп.). – С. 4 : фот. – (Духовність).

Від Королівки до Поляни. Біще, Поручин, Залужжя у книгах, документах, спогадах, легендах, світлинах [Текст] : іст.-мемуар. зб. / [ред.-упоряд. В.Савчук]. – Тернопіль, 2004. – 320, [3] с. : фот., карти

Пам’яткознавство [Текст] : [пам’ятки церковного зодчества с. Біще: церква Бориса і Гліба, оборонний костел Успіння Богородиці 17 ст.] // Пам’ятки України. – 2016. – № 7. – С. 62-63 : фот. кольор.

У костелі в селі Біще [Текст] // Бережанське віче. – 2015. – № 10 (13 берез.). – С. 5 : фот. – (Спадщина).

Хома, І. Локальна історія українського села Біща [Текст] / І. Хома // Бережанське віче. – 2015. – № 47 (27 листоп.). – С. 5 : фот. – (Із старожитностей).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1877 публікацій.

Залишити відповідь