БІЛОКРИНИЦЯ: костел св. апостолів Петра і Павла

Білокриниця. Костел святих апостолів Петра і Павла, 1905 р.

Білокриниця лежить над потоком Біла Криниця, допливом Коропця, на віддалі 7 км а схід від Підгаєць. Село було у власності ізних родин: у другій і третій чверті XIX ст. Належало графам Калиновським, відтак ~рейшло до юдея Арона Ґольдаппена, у 880-х до Еміля Торосевича, від кінця XIX ст. У 1939 р. село належало Роттенберґам.

Білокриниця входила до складу римо-католицької парафії у Підгайцях. 1904 року в 1 була збудована, а  1905 р. освячена, мурована каплиця, з головним входом на осі, акцентований трикутним фронтоном з вікном-трифорієм, сформованим з аркових прорізів, та з круглим віконцем над ним. Всередині нава перекрита фальшивим трапецієвим склепінням, вівтар кошиковим.

Освітлений храм крізь великі півциркульно завершені вікна. При вході широкі хори оперті на два стовпи. В церкві частково зберігся необароковий головний вівтар (нині запрестольний), феритрони, напрестольні хрести.

Перед будівлею симетрично по обидва боки від входу розташовані дві кам’яні скульптури святих апостолів Петра і Павла. Скульптура вирізняється народним характером різьби. У 2006 p. у ніші на чільному фасаді храму встановлені дві народні скульптури святих апостолів Петра і Павла, авторства Василя Карого із Підгайців (2006).

Будівля перебуває у задовільному технічному стані і в цілому зберегла первісне архітектурне вирішення.

Джерело

Бойко, О. Костели Підгаєччини[Текст] : історико-архітектурні нариси / О. Бойко // Підгайці та Підгаєччина: 350-річчю Підгаєцької битви гетьмана Петра Дорошенка присвячено : науково-краєзнавчий збірник. – Вип. 2. – / упоряд. С. Колодницький. – Тернопіль, 2017. – С. 442- 458.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1511 публікацій.

Залишити відповідь