БЕРЕЖАН Зиновій

БЕРЕЖАН Зиновій (справж. – Штокалко Зиновій Павлович; 25. 05. 1920, м. Бережани – 28. 06. 1968, Нью-Йорк) – письменник, бандурист. Син П. Штокалка. За фахом лікар.

Після закінчення Бережанської гімназії вступив до Львівського медичного інститут, однак через початок ІІ Світової війни перервав навчання. Потрапив до табору для переміщених осіб у Міттенвальді.

1945 вступив на медичний факультет Мюнхенського університету, який закінчив у 1950. В Університеті розгорнув широку громадську діяльність, був організатором літературних вечорів і диспутів, редактором тижневика «Студентські вісті», головою Української студентської громади.

Після захисту докторської дисертації (1951) емігрував до США (1952). Працював у лікарні, пізніше – приватним лікарем у Брукліні. У медичних наукових колах Бережан знаний як лікар-онколог, дерматолог, фахівець з біохімії, автор наукових розробок і статей з етимології новоутворень та лікування злоякісних пухлин.

Зібрав і опрацював понад 300 українських пісень, дум і балад. Створив багато власних пісень і дум (20 аудіокасет). Був солістом Капели бандуристів ім. Т. Шевченка в Америці, підготував історико-теоретичне дослідження про бандуру «Кобзарський підручник» (1989).

Добірка поезій Зиновія Бережана була надрукована в книзі «Координати: Антологія сучасної української поезії на Заході» (т. 2, Нью-Йорк; Мюнхен, 1969). Окремою збіркою його новаторські твори, зокрема вірші в стилі сюрреалізму та реалістичні новели з авторськими ілюстраціями, надруковані посмертно: «На окраїнах ночі» (Штуттґарт; Нью-Йорк, 1977).  У 1995 році в журналі «Сучасність» (№ 7–8) В. Неборак видрукував поетичні та прозові твори Бережана зі супровідною статтею «Міф про Перебендю».

Джерело

Мельничук, Б. Бережан Зиновій [Текст] / Б. Мельничук, В. Неборак // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 103.

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1124 публікацій.

Залишити відповідь