Батальйони хлопські

12.02.2018 | Автор: | Категорія: Історія регіону
БАТАЛЬЙОНИ ХЛОПСЬКІ (Bataliony Chłopskie) – польські конспіративні збройні формування під час ІІ Світової війни. До весни 1941 – Хлопська сторожа. Засновані у листопаді 1940 року міграційним урядом Польщі в Лондоні з ініціативи Польської селянської партії на окупованих Німеччиною і СРСР територіях Польщі й Західної України. У своєму складі вони мали 1941 – 12, у лип. 1944 – 16 тис. бійців.  Були діючою стороною українсько-польського протистояння на західноукраїнських землях — Волині, Галичині, Холмщині, Підляшші, Надсянні, Лемківщині.

Батальйони хлопські організовувалися у сільській місцевості й діяли як сільська самооборона, в деяких регіонах мали партизанські загони й становили резерв Армії Крайової, з якою пізніше злилися.

У Східній Галичині й на Волині діяли засновані в 1941 році, утворюючи Девʼяту округу, якою командували Я. Шрам, А. Цужитек, Я. Новак. На Тернопільщині діяли Кременецький та Скалатський інспекторати Батальйонів хлопських.

У 1943–1944 окремі Батальйони хлопські взаємодіяли з радянськими партизанами. Завданням Батальйонів хлопських було відновлення влади Польщі на західноукраїнських землях. Відомі випадки їх сутичок з підрозділами УПА, факти нападів на українські села.

Після вступу радянських військ у західні області України Батальйони хлопські  як і Армія Крайова, були роззброєні, частину особового складу відправлено в концтабори, а частину зараховано до Війська Польського. Припинили існування влітку 1944.

Джерела:

Ілюшин, І. Польське підпілля на території Західної України в роки Другої світової війни / І. Ілюшин // Україна-Польща: Важкі питання. Варшава, 1998.

Науменко, К. Є. Батальйони хлопські [Текст] / К. Є. Науменко // Енциклопедія сучасної України / НАН України. Київ, 2003. Т. 2 :  Б-Біо. Електронна версія видання: http://esu.com.ua

Науменко, К. Батальйони хлопські [Текст] / К. Науменко, В. Ханас // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. Тернопіль, 2004. Т. 1 : А — Й. — С. 89.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2026 публікацій.

Залишити відповідь