БАРОНЕСА ЕСТЕЛЬ ГЕНРІЄТТА ДЕ ТУРНАУ ФОН ДОБЧИЦЕ

БАРОНЕСА ЕСТЕЛЬ ГЕНРІЄТТА ДЕ ТУРНАУ ФОН ДОБЧИЦЕ (баронеса Стелла фон Турнау). Перша жінка, яка отримала орден Франца Йосифа від імператора за героїзм і відвагу в боях під час Першої світової війни.

Стелла фон Турнау була красивою, вишуканою, любила модно одягатися, мала хороший смак у всьому. Її чоловік, Август Турнау служив в австрійській армії, де дослужився до рангу полковника, але за бажанням дружини покинув військову службу і оселився разом з нею в Заліщиках.

У власності подружжя – красивий і затишний палац, парк з екзотичними і рідкісними деревами та чагарниками, поблизу –  Дністер. Стелла фон Турнау побудувала альтанки, де відпочивала з численними гостями і висадила липову алею для своїх прогулянок.

У новому маєтку баронеса переобладнала всі на свій смак, скуповувала годинники, картини, дорогі меблі і фарфор, завжди розкішно одягалася і мала капелюшки за останньою модою. Але крім всього цього, баронеса була дуже відважною.

З початком І Світової війни відправивши чоловіка на фронт, баронеса залишилася управляти господарством. Коли австрійські війська обороняли Заліщики від росіян під час наступу на місто та околиці, Стелла Турнау, зібравши дворових слуг і місцевих селян, веліла їм копати окопи для захисту позицій.

Розповідали, в ході боїв вона сама пішла в шанці і брала участь в захисті свого, як пише журналіст австрійського видання «Райхспост», «маленького села». Після того, як російські війська розграбували її палац, вона зібрала слуг, дізналася ім’я причетного до грабунку генерала, й з’явилася до його дружини: «Чоловік пані, хоч походить з гарної аристократичної родини, але пограбував мій палац». Присоромлена сім’я таки повернула частину пограбованого назад до палацу.

Коли місто стало неможливо утримувати під натиском російських, баронеса поїхала до свого чоловіка, який в той час перебував на фронті в районі Татарова в Карпатах. З тих пір, як її  називали «підполковниця», воювала разом з солдатами свого чоловіка.

Їздила на високому сірому коні, як гусар, і нарівні з іншими офіцерами брала участь в походах. Коли її запитували, чому вона піддає себе такої небезпеки, відповідала: «Зі зброєю в руках і на коні я залишила Заліщики, і я присягнулася, що повернуся туди на коні і зі зброєю в руках».

Австрійський репортер так описував перебування баронеси на фронті: «Серед смолистим-сірих уніформ австрійських вояків раз по раз з’являється жіноча постать у чорному одязі. Вона одягнена в костюм для верхової їзди, на голові капелюх, в одній руці револьвер, в іншій – нагайка. Підполковниця, – говорить спокійним голосом лейтенант-артилерист …».

На кінець серпня 1914 баронеса брала участь в дев’яти боях і була завжди в перших рядах на лінії вогню. Її підрозділ, до якого приєдналася, майже завжди перемагав. Розповідь про Стеллу фон Турнау помістила на своїх сторінках австрійська газета «Райхспост» в середині листопада 1914 року. Стаття так і називалася «Підполковниця».

Коли ж про неї дізналися у Відні, імператор нагородив її орденом – відмінністю, яким до тих пір нагороджували виключно чоловіків. Цю новину відразу ж як сенсаційну опублікували австрійські, німецькі, чеські газети. Віденська преса називала тоді Стеллу Турнау «Орлеанської дівою», а німецький – «Заліщицької Жанною д’Арк».

Баронеса також виділила землю під братську могилу для 11 830 вояків I Світової війни. Війна та більшовицькі набіги «посприяли» грабунку палацу Бруницьких. Кажуть, що поодинокі експонати зберігаються в краєзнавчому музеї. У післявоєнні роки в будівлі  влаштували санаторій, потім тут розташувалося терапевтичне відділення районної лікарні.

Сьогодні споруда стоїть занедбана через свій аварійний стан. До наших днів дійшов тільки парк та й той перебуває зовсім не в тому вигляді, в якому його задумували ландшафтні дизайнери баронів Бруницьких. То ж мерія Заліщиків виносила на обговорення мешканців міста питання присвоєння Нижнього парку міста ім’я баронеси. На жаль, частина депутатів відверто засудила таку пропозицію і, як наслідок, ця ідея не прижилася і не була підтримана.

джерело

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2901 публікацій.

Залишити відповідь