АВТОНОМНА ЇРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА

АВТОНОМНА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА – церква, яку двічі намагалися створити в Україні православні ієрархи.

Перша спроба створення АПЦ у РПЦ – на 2-й сесії Всеукраїнського православсобору 20 червня – 11 липня 1918. Очолював її митрополит Київський і Галицький Антоній (Храповицький). 1930-і автономію анулювали.

Друге встановлення автономії – 1941–1945, пов’язане з Тернопільщиною. Очолив акцію архієпископ Олексій (Громадський). 18 серпня 1941 під його головуванням відбувся собор у їочаїв. лаврі, який ухвалив підпорядкування АПЦ Московського патріархату. Предстоятелем церкви був обраний архієпископ Олексій, її ієрархія нараховувала 16 єпископів.

Наступний. собор відбувсь у Почаївській лаврі в грудні 1941. Його рішенням Олексія возведено в сан митрополита і проголошено екзархом України. РПЦ, а також релігійні діячі, які ініціювали створення УАПЦ, рішення собору не визнали.

Значну кількість прихильників АПЦ мала на Волині, в Чернігівській, Дніпропетровській, Миколаївській областях та в Києві. Їй підпорядковувались Києво-Печерська та Почаївська лаври, було відновлено діяльність Кременец. духовної семінарії.

Посилення контролю над АПЦ та УАПЦ з боку окупаційної німецької влади пожвавило переговорний процес між обома українськими церквами. 8 жовтня 1942 в Почаївській лаврі підписаний “Акт поєднання” церков в одну УАПЦ. Під тиском опозиційно налаштованих ієрархів митрополит Олексій відкликав свій підпис.

Децентралізації церкви сприяла також політика фашистської окупаційної влади. Духовенство АПЦ намагалося зосередити свою діяльність на розбудові релігійного життя, однак під тиском властей випустило кілька послань на підтримку окупаційного режиму.

7 травня 1943 по дорозі з Кременця до Луцька митрополита Олексія вбито в збройній сутичці. АПЦ припинила існування в 1944.

Джерело

Бистрицька, Е. Автономна Православна Церква [Текст] / Бистрицька, Е. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль, 2004. – Т. 1 : А – Й. – С. 22–23.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2933 публікацій.

Залишити відповідь