АНТОНІВЦІ | Шумський район | Тернопільська область


Антонівці — село Шумського району Тернопільської області. Розташоване на річці Ілавка, на півночі району. Підпорядковане Іловицькій сільраді. Населення — 24 особи (2001).
Поблизу села розташована ботанічна пам’ятка місцевого значення — Антонівецький сосняк.

Біля Антонівців тривають розкопки давньоруського городища Уніас ІХ-ХІІІ ст. (досліджував О. Гаврилюк; див. Уніас-городище), виявлено археологічні пам’ятки ранньозалізного віку.

Перша писемна згадка датується 1540 роком. Назва походить від імені Антон. У ХVI ст. Антонівці належали князю М. Четвертинському, згодом відійшли до князів Збаразьких, пізніше — до Вишневецьких. Були млин, фільварок.

Олександр Цинкаловський у І томі краєзнавчого словника — від найдавніших часів до 1914 року «Стара Волинь і Волинське Полісся» (Вінніпег, 1984) писав:

АНТОНІВЦІ, с, колись Онтоновці, Крем’янецький повіт, село над р. Єловицею, притокою р. Ікви, 24 км. від м. Крем’янця. В кінці 19 ст. було там 113 домів і 1,031 жителів. Церква дерев’яна з 1795 року на місці старої. Була тут у 19 ст. скляна гута і тартак. Селяни тут займалися крім рільництва гончарством і бондаркою. В 1545 р. село належало до кн. Василя Четвертинського, а пізніше до кн. Матвія Четвертинського, котрий був зобов’язаний до утримування 1 городні крем’янецького замку. По його смерті належало до його жінки Авдотії і її другого чоловіка кн. Івана-Януша Збаразького. В 1631 р. А. переходить до кн. Януша Вишневецького, потім до кн. Радзивилів, а по них до Ходкевичів, які мали там 1,850 дес. (вкінці до Косаковського) разом з с Іловицею. (Пам’ятник т. 4 від 2 стор. 208 і 223) Стецький, Волинь, сер. 2. стор. 84267). Церква Рождества Богородиці з 1795 р. збудована на місці, де була віддавна дуже стара церква, дворів 158. В околиці села зустрічаються часті знахідки з періоду неоліту і епіпалеоліту, а також виступають печери, земляні і римські монети. (с. 60)

Від 4 квітня до 19 серпня 1943 в Антонівцях розташовувався штаб УПА “Південь”. За короткий час він став справжньою повстанською базою. Тут були пекарня, чинбарня, м’ясопереробний цех, ремонтні майстерні (зброї, амуніції, сідел), підстаршинська школа, курси медсестер.

Кілька спроб німців розгромити табір силами поліцейських частин (німецька жандармерія і польські поліцейські підрозділи) успіхом не увінчались.

З 21 по 25 квітня 1944 року неподалік від села проходив Бій під Гурбами між загонами УПА та військами НКВС. Після II світової війни указом Президії ВР УРСР 1952 Анонівці ліквідовані.

Практично знищені ще восени 1946, коли 177 родин вивезли в село Розділ та село Привітне Запорізької області, інші розселили на Шумщині та Лановеччині. Антонівці офіційно відновлені 29 квітня 1990.  У 1992 році відкрито меморіальний комплекс-музей “Табір УПА”, є повстанський цвинтар.

З початку 1990-х років збирає молодь спортивно-патріотична гра Гурби-Антонівці. Сьогодні випускники теренової гри Гурби-Антонівці – активісти волонтерської мережі “Вільні Люди”, яка діє по всій Україні та доставляє допомогу військовим.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2766 публікацій.

Залишити відповідь