АМФІЛОХІЙ

 In Церковні діячі
АМФІЛОХІЙ (в миру — Головатюк Яків Варнавович; 06. 12. 1894, с. Мала Іловиця, нині Шумського р-ну — 01.01.1971, там же) — ієромонах, схимандрит-ігумен Свято-Успенської Почаївської лаври — священик УПЦ, схиігумен Почаївської лаври. Святий, чудотворець, старець. День пам’яті 12 травня. Учасник І Світової війни.

Схиігумен Амфілохій народився у селі Мала Іловиця Волинської губернії (нині Шумський р-н Тернопільської обл.) у багатодітній родині Головатюків і був названий Яковом.

У 1912 році Яків Головатюк був покликаний до війська, де у часи Першої Світової війни виконував обов’язки фельдшера. Наприкінці війни потрапив до австрійського полону, а у 1919 році, з Божою допомогою, повертається додому й допомагає батькам по господарству.

У 1925 році Яків стає послушником у Почаївській Свято-Успенської Лаври. Постриг прийняв з ім’ям Іосиф. Дуже швидко по всій Волині пронеслася слава про отця Іосифа як суворого подвижника, вправного костоправа та цілителя.

Після одужання отець Амфілохій продовжує приймати людей, що приїздять до нього з усієї України, Грузії, Молдавії, Середньої Азії та Далекого Сходу.

Один із натхненників спротиву закриттю Почаївської лаври 1963. Першим вирішили закрити для богослужінь Троїцький собор. Отець Іосиф цілодобово служив у Троїцькому соборі акафісти та молебні над хворими, за що зазнав переслідувань від властей. Потім проживав у родинному селі, перед смертю прийняв схиму з іменем Амфілохій.

Уникаючи людської слави, отець Іосиф намагався приховувати від людей, даний йому Богом, дар зцілення. Він часто казав: «Ви думаєте, що я святий? Я грішник! А зцілення ви отримуєте по своїх молитвах і по своїй вірі».

Канонізований 12 травня 2002 рішенням Синоду єпископів УПЦ МП. Мощі його перенесені в підземну частину однієї з лаврських церков.

Джерело

Весна, Х. Амфілохій [Текст] / Х. Весна, А. Сивирин // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А – Й. — С. 35—36. — Режим доступу: http://irbis.library.te.ua/cgi-bin/irbis64r_15/cgiirbis_64.exe?LNG=uk&C21COM=F&I21DBN=ELKKN_READER&P21DBN=ELKKN&Z21ID=&Image_file_name=TEC%5F1%2Epdf&mfn=1&FT_REQUEST=&CODE=696&PAGE=1, вільний.

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt