АЛИЧ Степан Йосипович

08.11.2019 | Автор: | Категорія: Письменники
АЛИЧ Степан Йосипович (справж. — Мокрій; 08.06.1946, с. Серединки, нині Терноп. р-ну — 13.10.1984, м. Тернопіль) —  поет.

Рано залишився сиротою. Волею нещасного випадку десятирічний хлопчина зазнає смертельної травми і на все життя залишається паралізованим. Були довгі, виснажливі операції, що врятували життя, та не змогли поставити на ноги, було вперте прагнення вчитися, були переїзди з лікарні в лікарню, з одного будинку інвалідів в інший…

Прикутий хворобою до ліжка, закінчив середню школу екстерном. Перебував у Бережанському пульмонологічному санаторії, Підгаєцькому будинку інвалідів, геріатричному інтернаті в с. Петриків Тернопільського району.

Писав фантастичні оповідання, вірші, хотів стати письменником, жити для світу, усвідомлювати, що житимуть його думки “у безцінній скарбниці народу”. Після Бережан сімнадцятирічного Степана переводять у Підгаєцький будинок інвалідів.

В Підгайцях з’явилися на сторінках районної газети його перші публікації. Вірші підгаєцького періоду творчості розкривають нам таку любов поета до життя, звучать так сонцеструнно і яскраво-барвно, аж не віриться, що той чарівний світ вимальовувала його незбагненна уява, бо ж бачив лише мізерні крихти його із вікна будинку інвалідів.

У 1976 році Степана Мокрія переводять в будинок перестарілих і інвалідів в с.Петриків, що неподалік Тернополя. Тут і закінчився його життєвий шлях 13 жовтня 1984 року.

Збірка його поезій “Сяйво благословенне” вийшла у світ у 1988 році.  Вперше вірші було опубліковано у тернопільських газетах, згодом – у піврічнику “Поезія” (К., 1985) та республіканській пресі, зокрема:

  • “Гонець від сонця і весни” // Літературна Україна. – 1985. – 17 січ.;
  • “Земле, я оптиміст, як і ти”// Жовтень. – 1985. – Ч. 11.
  • Посмертно вийшла зб. “Сяйво благословенне”. Київ, 1988, упоряд. Я. Гевко.

Понад 200 віршів — у рукописах. Окремі поезії опубліковано журналом “Тернопіль” у додатку “Тернопільщина літературна” (1991. Вип. 1). Про А. на ТТБ знято д/ф “Небо любові” (1996; сценар. І. Дем’янової, реж. Т. Кармазин).

Джерела

8 червня — 55 років від дня народження Алича-Мокрія Степана Йосиповича (8.06.1946-13.10.1984) – українського поета [Текст] // Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2001 рік : бібліогр. список / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; упоряд. М. В. Друневич ; ред. Г. С. Моліцька ; відп. за випуск В. І. Вітенко. — Тернопіль : Астон, 2000. — Режим доступу: http://library.te.ua/library_content/calendar/kalendar01/8-06.htm, вільний.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2900 публікацій.

Залишити відповідь