АКОНІТ НЕСПРАВЖНЬО-ПРОТИОТРУЙНИЙ (Aconitum pseudanthora Błocki ex Pacz.)

22.10.2018 | Автор: | Категорія: Клімат | природні ресурси

джерело: wikimedia.org

Аконіт несправжньо-протиотруйний Aconitum pseudanthora Błocki ex Pacz. (A. anthora auct. non. L., A. eulophum auct. non Rchb.)


Родина Жовтецеві — Ranunculaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Подільський ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Подільська височина. Відомий із Заліщицького та Кам’янецького Придністров’я, Покуття, Опілля; за літературними даними наводиться для Чернівецької обл. (Прикарпаття). Адм. регіони: Ів, Тр, Чц, Хм.

Чисельність та структура популяцій: Один з найрідкісніших видів флори Поділля. Локальні популяції малочисельні, здебільшого представлені генеративними особинами. Незважаючи на нормальну насіннєву продуктивність, поновлення незадовільне.

Причини зміни чисельності: Антропогенне руйнування місць зростання, неконтрольований випас, ерозія схилів, часті випалювання.

Умови місцезростання: Вапнякові та гіпсові відслонення, зарості ксерофільних чагарників, кам’янисті й наскельні степи. Угруповання класу FestucoBrometea (союз Cirsio-Brachypodion pinnati) та Rhamno-Prunetea. Ксеромезофіт, облігатний кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 40– 80 см заввишки, з веретеноподібно потовщеним коренем.

Стебло здебільшого просте, іноді у верхній частині розгалужене.

Листки багаторазово пальчасторозсічені на вузьколінійні частки. Квітки прості, зигоморфні, оцвітина спочатку зеленкувато-жовта, пізніше — пурпурово-фіолетова.

Листянки пухнасті, звужені в носик. Цвіте у серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території НПП «Подільські Товтри» та НП «Дністровський каньйон», однак реальні заходи охорони не здійснювалися. Необхідним є ретельний пошук популяцій, їх інвентаризація та контроль за станом.

Для оптимізації охорони в Опільській частині ареалу доцільним є створення заповідного об’єкту на території Тернопільської області.

Заборонено терасування та заліснення схилів, надмірне випасання худоби, випалювання травостою, руйнування місць зростання виду. Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2623 публікацій.

Залишити відповідь