АКОНІТ НЕСПРАВЖНЬО-ПРОТИОТРУЙНИЙ (Aconitum pseudanthora Błocki ex Pacz.)

 In Клімат | природні ресурси

джерело: wikimedia.org

Аконіт несправжньо-протиотруйний Aconitum pseudanthora Błocki ex Pacz. (A. anthora auct. non. L., A. eulophum auct. non Rchb.)


Родина Жовтецеві — Ranunculaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Подільський ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Подільська височина. Відомий із Заліщицького та Кам’янецького Придністров’я, Покуття, Опілля; за літературними даними наводиться для Чернівецької обл. (Прикарпаття). Адм. регіони: Ів, Тр, Чц, Хм.

Чисельність та структура популяцій: Один з найрідкісніших видів флори Поділля. Локальні популяції малочисельні, здебільшого представлені генеративними особинами. Незважаючи на нормальну насіннєву продуктивність, поновлення незадовільне.

Причини зміни чисельності: Антропогенне руйнування місць зростання, неконтрольований випас, ерозія схилів, часті випалювання.

Умови місцезростання: Вапнякові та гіпсові відслонення, зарості ксерофільних чагарників, кам’янисті й наскельні степи. Угруповання класу FestucoBrometea (союз Cirsio-Brachypodion pinnati) та Rhamno-Prunetea. Ксеромезофіт, облігатний кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 40– 80 см заввишки, з веретеноподібно потовщеним коренем.

Стебло здебільшого просте, іноді у верхній частині розгалужене.

Листки багаторазово пальчасторозсічені на вузьколінійні частки. Квітки прості, зигоморфні, оцвітина спочатку зеленкувато-жовта, пізніше — пурпурово-фіолетова.

Листянки пухнасті, звужені в носик. Цвіте у серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території НПП «Подільські Товтри» та НП «Дністровський каньйон», однак реальні заходи охорони не здійснювалися. Необхідним є ретельний пошук популяцій, їх інвентаризація та контроль за станом.

Для оптимізації охорони в Опільській частині ареалу доцільним є створення заповідного об’єкту на території Тернопільської області.

Заборонено терасування та заліснення схилів, надмірне випасання худоби, випалювання травостою, руйнування місць зростання виду. Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search