Абданк, герб

 In Геральдика | Родознавство
Абданк (ймовірно від нім. Hab (unseren) Dank — (ми) вдячні тобі) — герб, який використовувався як родовий герб кількох польських, литовсько-білоруських, українських шляхетських родів за часів Королівства П’ястів (1025—1385), Королівства Яґеллонів, Речі Посполитої.

Перше письмове використання — 1228 року (район Мазовії, Польща). Після Городельської унії 1413 року ряд гербів, в тому числі й Абданк були закріпленні за представниками литовсько-руської (української) шляхти, та відбулось зрівняння прав шляхти католицького віровизнання Королівства Польського та шляхти Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського.

Герб складається з двох срібних крокв зі зрізаними донцями, обернених вершинами вниз і сполучених між собою на зразок літери W на червоному полі. У нашоломнику над короною повторюється та ж емблема.

Легенда пов’язує походження гербу з часами Граха чи Кракуса, польського короля, який був засновником Кракова. На горі Вавель, де зараз стоїть краківський замок, жив великий дракон під назвою Холопаг чи Боа, який видихав отруту і вогонь та робив велике розорення людям, які мешкали поруч, та їх худобі.

Одного дня молодий швець Шкуба (Скуба) здогадався, як подолати дракона. Він зашив смолу, сірку та сірець у шкуру вівці і залишив це біля печери дракона. Той не впізнав відману, з’їв все, але згодом дуже захотів пити. Він пив воду з Вісли, доки не лопнув. За цей вчинок король Кракус дарував Шкубі літеру W (інша назва пол. Łękawica) на його бойовий щит (від гори Вавел, пол. Wawel).

Спадкоємцями Шкуби були Шкарбеки (Скарбеки). Один з представників роду Шкарбеків був відправлений польським королем Болеславом Кривоустим як посол до імператора німецького Генріха. Коли імператор показував йому з погордою свої скарби і відзивався не зовсім утішно про Польщу, Шкарбек зняв зі своєї руки золотий перстень і кинув його в скарбницю, за що Генріх йому подякував (Habe dank). У пам’ять про цей вчинок гербу Шкарбека дана назва Габданк, або Абданк.

До цього герба приписано багато польських родів, і в повторенні в нім букви V вбачають як би початкові букви чотирьох слів: Veritas, Victoria, Virtus et Vita, тобто істина, перемога, чеснота і життя. Щоб показати ще ясніше, що хоробрістю придбано право на такий герб, деякі родини зображають в нашоломнику лева, який і тримає Абданк.

Боярські, шляхетські власники герба: Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Мартин Гаштолдович, Бучацькі, Язловецькі, Ґаштольди, Альфред Кожибський.

Літера W Абданку є в гербах: Сирокомля; Солтан-Пересвіт; Дембно; Ільговський; Кроква; Халецкий. У XVIII столітті герб «Абданк» (як герб графського роду Скарбек) являв собою основу гербів галицьких містечок Обертина (з 1745 року) і Рожнятова.

Джерело

Клименко, О. Міська геральдика Тернопільщини [Текст] / Олег Клименко, Богдан Хаварівський. — Тернопіль, 2003. — 500 с. — (Корінь і крона; Вип. 25).

Савчук, Ю. К. Абданк [Текст] / Ю. К. Савчук // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — Київ, 2003. — Т. 1 : А — В. — С. 10.

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search