Абданк, герб

12.06.2017 | Автор: | Категорія: Геральдика
Абданк (ймовірно від нім. Hab (unseren) Dank — (ми) вдячні тобі) — герб, який використовувався як родовий герб кількох польських, литовсько-білоруських, українських шляхетських родів за часів Королівства П’ястів (1025—1385), Королівства Яґеллонів, Речі Посполитої.

Перше письмове використання — 1228 року (район Мазовії, Польща). Після Городельської унії 1413 року ряд гербів, в тому числі й Абданк були закріпленні за представниками литовсько-руської (української) шляхти, та відбулось зрівняння прав шляхти католицького віровизнання Королівства Польського та шляхти Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського.

Герб складається з двох срібних крокв зі зрізаними донцями, обернених вершинами вниз і сполучених між собою на зразок літери W на червоному полі. У нашоломнику над короною повторюється та ж емблема.

Легенда пов’язує походження гербу з часами Граха чи Кракуса, польського короля, який був засновником Кракова. На горі Вавель, де зараз стоїть краківський замок, жив великий дракон під назвою Холопаг чи Боа, який видихав отруту і вогонь та робив велике розорення людям, які мешкали поруч, та їх худобі.

Одного дня молодий швець Шкуба (Скуба) здогадався, як подолати дракона. Він зашив смолу, сірку та сірець у шкуру вівці і залишив це біля печери дракона. Той не впізнав відману, з’їв все, але згодом дуже захотів пити. Він пив воду з Вісли, доки не лопнув. За цей вчинок король Кракус дарував Шкубі літеру W (інша назва пол. Łękawica) на його бойовий щит (від гори Вавел, пол. Wawel).

Спадкоємцями Шкуби були Шкарбеки (Скарбеки). Один з представників роду Шкарбеків був відправлений польським королем Болеславом Кривоустим як посол до імператора німецького Генріха. Коли імператор показував йому з погордою свої скарби і відзивався не зовсім утішно про Польщу, Шкарбек зняв зі своєї руки золотий перстень і кинув його в скарбницю, за що Генріх йому подякував (Habe dank). У пам’ять про цей вчинок гербу Шкарбека дана назва Габданк, або Абданк.

До цього герба приписано багато польських родів, і в повторенні в нім букви V вбачають як би початкові букви чотирьох слів: Veritas, Victoria, Virtus et Vita, тобто істина, перемога, чеснота і життя. Щоб показати ще ясніше, що хоробрістю придбано право на такий герб, деякі родини зображають в нашоломнику лева, який і тримає Абданк.

Боярські, шляхетські власники герба: Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Мартин Гаштолдович, Бучацькі, Язловецькі, Ґаштольди, Альфред Кожибський.

Літера W Абданку є в гербах: Сирокомля; Солтан-Пересвіт; Дембно; Ільговський; Кроква; Халецкий. У XVIII столітті герб «Абданк» (як герб графського роду Скарбек) являв собою основу гербів галицьких містечок Обертина (з 1745 року) і Рожнятова.

Джерело

Клименко, О. Міська геральдика Тернопільщини [Текст] / Олег Клименко, Богдан Хаварівський. — Тернопіль, 2003. — 500 с. — (Корінь і крона; Вип. 25).

Савчук, Ю. К. Абданк [Текст] / Ю. К. Савчук // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — Київ, 2003. — Т. 1 : А — В. — С. 10.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2709 публікацій.

Залишити відповідь