Язлівецький замок

07.11.2013 | Автор: | Категорія: Пам’ятки | Пам’ятні місця

Язлівецький замок

с. Язловець,
Тернопільська обл.,
Бучацький р-н.

Язлівецький замок  — пам’ятка архідектури XIV-XVII століття.

Розмістився він на високому пагорбі, оточений з трьох сторін річкою Ольховець. Форма цього пагорба і визначила форму замку.

Заснувавали фортецю магнати Бучацькі.

До XVII століття замок постійно добудовувався і переплановувався. У 1448 році Теодор Бучацький  побудував замок, облаштувавши подвір’я та звів чотирикутну вежу. Брама була розміщена у північній стіні, де знаходиться і зараз. До брами можна було дістатися по відкидному мосту. З 1550 року власник замку, коронний гетьман Юрій Язловецький збільшив межі замку, збудував будинок, що поділив замок на дві частини і звів велику й потужну оборонну вежу в південно-західному куті замку.

В цю вежу і перенесли ворота в замок. Вони розмістилися на рівні третього ярусу, на висоті 24 метри. До брами вів міст на дерев’яних стовпах, перед самими воротами міст був підвісний. Вежа мала чотири яруси. На першому і другому  розташувалися каземати, на третьому ворота з службовими приміщеннями, на четвертому житлові кімнати. Товщина стін башти складає чотири метри. Башта збереглася до наших днів, чотири метри товщини стін, це на віки. Над воротами портал з гербом Язловецьких. Збереглися також стіни південного та західного оборонних кілець.

У 1643 році замок перейшов у власність Станіслава Конєцпольського — великого коронного гетьмана. Він зміцнив замок, та збудував казематні укріплення в нижній частині замку, з двома оборонними бастіонами по кутах. Як верхній так і нижній замки були обнесені муром і складали один оборонний комплекс. Замок вистояв набіги татар, витримав облогу військом Богдана Хмельницького, під час Визвольної війни. Але в 1672 році не встояв перед турецькою навалою.

У 1746 році господарем замку став Станіслав Август Понятковський. У 1747 році він провів реконструкцію нижнього замку, прибудувавши бокові крила, для яких використали оборонні мури фортеці і перетворив замок на палац. Біля палацу розбили великий парк, що зберігся до нині.

Та на початку XIX ст. замок починає занепадати. У 1863 році барон Блаженський, останній власник замку, пожертвував приміщення палацу для виховного закладу дівчат. Його заснувала, з дозволу Папи римського, сестра-законниця Марцеліна Даровська у 1868 році. Зараз це Реколеційний дім сестер закону Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, а простіше, жіночий монастир. В 2008 році в монастирі було шість послушниць.

Архітекторами Львівського інституту «Укрзахідпроектреставрація»  розроблений перспективний проект реконструкції Язлівецького замку.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1902 публікацій.

Залишити відповідь