Струсівський палац

Струсівський палац

вул. Миру, 32,
с. Струсів, 48127,
Теребовлянський район
Тернопільська область

У Струсові Теребовлянського району розкинувся старий парк із палацом. Дві світовіі війни понівечили творіння природи і людей. Але у парку ще збереглися кілька віковічних дерев. Серед них сосна, якій більше 160-ти років, її висота — 30 метрів, має вона вісім стовбурів і оригінальну крону.

Струсівський палац — пам’ятка архітектури епохи класицизму. Звели палац наприкінці XVIII ст. тодішні власники Стусова Лянцкоронські. Ім’я його архітектора не збереглося..

Палац двохповерховий, з 2-ма фасадами: перший, має 6 колон з трикутним фронтом над ними, а другий, парковий, через рельєф виглядає як на підвищенні, також цей фасад має балюстраду, через прохід у цьому фасаді панська бричка могла заїхати практично до покоїв.

Замковий парк вмостився у вигині Серету. Від палацу до нього вела каштанова алея, вглиб парку — липова. Місток, перекинутий через Серет, вів до оранжереї. В парку було кілька клумб, на меншій був сонячний годинник.

У середині XVIIІ ст. ця територія була провінцією Австро-Угорщини. Власники змінювалися один за одним: після Лянцкоронських, які не мали дітей, Струсів, а заразом і палац відійшов до Володимира Баворовського. Той наприкінці XIX століття продав маєток своєму родичу, графу Голуховському – сину впливового політика в Австро-Угорській імперії. Аґенор Ґолуховський брав активну участь у підготовці закону про скасування панщини, проводив політику на впровадження навчання в школах українською та польською мовами й поступового витіснення німецької мови з органів місцевого управління, активно сприяв створенню Львівської Політехніки та Академії мистецтв у Кракові. В часи Голуховських були значно перебудовані інтер’єри палацу. Його прикрасили кришталеві люстри та канделябри на підлозі заввишки 2 метри. Приміщення палацу опалювались. Останнім власником маєтку був львівський воєвода Петро Дунін-Борковський, який отримав його внаслідок шлюбу з донькою Юзефа Голуховського Марією.

Сьогодні на території колишнього маєтку розташований дитячий інтернат для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи. Збереглися скромна брама та басейн на території. Є й пам’ятка природи державного значення – сосна австрійська, що має вік понад 250 років. Сам палац стоїть пусткою: інтернат повністю переїхав у нові приміщення.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1877 публікацій.

Залишити відповідь