Монастир отців Василіян

Монастир отців Василіян у Бучачі

На схилі гори Федір знаходяться монастир та церква отців Василіян, а також історико-філософський колегіум імені св. Йосафата. На цьому місці був колись костел св. Хреста. У 1972 році Потоцькі, бажаючи мати у своїх володіннях освічене греко-католицьке українське духовенство, з дозволу верховної світської і духовної влади запросили у Бучач з Литви отців Василіян. На місці костелу розпочалося будівництво просторого монастиря для отців Василіян, яке завершилось у 1753 році. Фундатором монастиря був Микола Потоцький. У 1771 році зведена велична монастирська церква автором проекту був архітектор Готфрід Гофман, з двома вежами і двохповерховими келіями. Дзвіниця побудована в 1849-54 роках. Монастир був центром освітньої діяльності в Бучачі та Галичині. Наприкінці 1754року тут відкрилася так звана Загальна латинська школа для дітей з бідних родин.
1784 року на базі латинської школи відкрито 3-класну нормальну школу, яку в 1804 році реорганізували в 5-ти класну, а з 1820 року – у 6-ти класну гімназію. У 1870-93 роках – це була нижча 4-класна гімназія. З 1856 року тут діяла Учительська семінарія, а з 1911- року Місійний Науково-Виховний Інститут ім. Св. Йосафата(з перервами діяв до 1944 року).
При гімназії була велика бібліотека з багатою збіркою стародруків церковно-слов’янською, староукраїнською, латинською, німецькою, і польською мовами. З книгозбірні гімназії походить Бучацьке Євангеліє – цінна пам’ятка руської писемності XII- XIII ст. Пам’ятка зберігається в Національному музеї у Львові.
Протягом XIX ст. у гімназії при монастирі оо. Василіян навчалися відомі українські діячі культури, літератури, мистецтва: письменник і фольклорист, один із діячів «Руської Трійці» Іван Вагилевич, поет Антін Любич Могильницький, письменник і журналіст Іван Гушалевич, композитор і фольклорист Порфирій Бажанський, художник і письменник Корнило Устиянович, фольклорист і етнограф, академік ВУАН Володимир Гнатюк, Живописці Модест Сосенко і Володимир Ласовський, письменники Осип Назарук і Антін Крушельницький.
Тут здобували середню освіту польський маляр Юліуш Коссак, письменник і журналіст Ян Лям.
Діяльність Бучацького монастиря оо. Василіян була заборонена радянською владою у середині 1946 року .
З 1946 по 1950 роки в монастирі знаходився зерносклад а з 1950-1986 роки Сільське Професійно Технічне Училище – 26.
У березні 1991 року після 45-річної вимушеної перерви у Бучацький монастир св. Хреста повернулися отці Василіяни.
Реставраційно-будівельні роботи були розпочаті у 1992 році і тривають по сьогодні. У 1995 році Міністерством освіти України зареєстрований історико-філософський ліцей імені св.. Йосафата Бучацького монастиря Чесного Хреста Господнього чину св. Василія Великого, сьогодні колегіум.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1877 публікацій.

Залишити відповідь