КРАВЧУК Володимир Ярославович

17.01.2013 | Автор: | Категорія: Письменники

Володимир КРАВЧУК: «Дарую вам тепло душі своєї »(до 50-річчя від дня народження Володимира Кравчука)

 Поезія неначе джерело,
З глибин душі –
І струменем на волю!

Платон Воронько

 Кравчук Володимир Ярославович (10.11.1960, с. Добромірка Збаразького району Тернопільської області) – поет, літературознавець, публіцист, редактор. Керівник літературно-мистецької студії «Рушник» при Збаразькому РБК. Член НСПУ (1998), лауреат літературно-мистецької премії імені Іванни Блажкевич, дипломант літературної премії ім. Володимира Вихруща та італійського часопису «Gorni nostra».

Народився Володимир Кравчук 10 листопада 1960 року в селі Добромірка Збаразького району на Тернопільщині.  Поезія та  чарівність слова захопила Володимира Кравчука з дитячих років. В підлітковому віці він робить перші спроби написання віршів.

Із нетерпінням очікує останньої неділі місяця, щоб поїхати в Збараж на засідання літературної студії, яка діяла при районній газеті, поділитися своїми творчими досягненнями, прислухатися до порад старших колег по перу. Радість і тривога за перший вірш, що був надрукований в районній газеті, а згодом – цикл віршів у обласній молодіжній газеті «Ровесник».

Закінчив сільську школу, лікувальний факультет Кременецького медичного училища. Доля провела його через рятування людського життя, страждання та болі, працюючи на кареті невідкладної допомоги у Тернополі. У 1986 році брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Закінчив також Харківський фінансово-економічний інститут. Працював санітарним лікарем в Збаразькій санепідемстанції.

З грудня 2007 по березень 2009 року працював редактором районної газети «Народне слово», а нині – керівник літературно-мистецької студії «Рушник» при Збаразькому РБК. Член Національної спілки письменників України (від 1998 р.), лауреат літературно-мистецької премії імені Іванни Блажкевич, дипломант літературної премії ім. Володимира Вихруща та італійського часопису «Gorni nostra».

Спрага творення притаманна людям завжди, незважаючи інколи на скруту, буденні негаразди, чи власні проблеми. Однак муза поезії – примхлива дама і вона приходить і надихає тільки обраних. Саме таким і є Володимир Кравчук.

Для Володимира Ярославовича поезія – це кладка через повінь, яку подолати непросто, яка лякає, але й водночас вабить. Чому? Тому, що по ту сторону повені інший берег повний світла, краси і любові. Так хочеться вирватися з полону буденної суєти, сірої одноманітності, щоб врешті-решт стати на той інший, світлий бік. І допомогти тут може тільки Поезія – хистка кладка.

Поезія, мов кладка  через повінь
зім’ятих мрій, прицв’яшених бажань.

В поетичному ужинку автора є такі поетичні збірки:

 • «Сніголом» (1990),
 • «Кладка через повінь» (1997),
 • «Зграя чорних лебедів» (1996),
 • «Зіниці розплющених вікон» (2000),
 • «Фата розлуки» (2005),
 • «Спопеліле озеро» (2010).

Написано три збірки для дітей:

 • «Казки Медоборів» (1993),
 • «Як сніжок промок» (1995),
 • «Ліниві чобітки» (2000),

а також навчальний посібник для юнацтва України та діаспори

 • «Поетичні мотиви у творчості Яра Славутича» (1998)
 • «Подорож в літературу» (1996, у співавторстві).

Друкувався в альманасі «Вітрила-80», колективному збірнику «Веселий ярмарок», у журналах «Дзвін» («Жовтень»), «Перець», «Малятко», «Тернопіль», «Вітчизна». Свої твори також друкував у часописах Латвії, Італії, США, Австралії.

В 1985 році В.Кравчук бере участь у зльоті творчої молоді республіки.

В 1990 році побачила світ перша поетична збірка поета «Сніголом». І як зазначив відомий поет Борис Демків: «Хоч книжка видана скромно, невеликим обсягом й обмеженим тиражем, цінність її в іншому…

Кожна написана ним строфа ще раз пережита і осмислена, тривожно поет замислюється над сенсом буття». Поезія Володимира Кравчука приваблює читача широтою тематики, багатством змісту, жанровою різноманітністю. Автор гостро відчуває свою причетність до отчого краю, родового коріння:

Старенькі, латані берези
спішать на пагорб за селом,
де голубе небесне плесо
весняним  дихає теплом.

Зігріває душу щира любов поета до України, до сивочолого міста в Медоборах. У «Пісні про Збараж» – яскравий приклад цієї полум’яної любові. «Місто нашої любові молодій і роз-квітай…» – такими рядками В.Кравчук звертається до Збаража.

Володимир Ярославович щиро вболіває за долю України, цікавиться її історією. У книзі «Зграя чорних лебедів» автор за допомогою поезії привідкриває завісу однієї із трагічних сторінок минулого України за часів руйнування Запорізької Січі. Оптимістично дивиться Володимир Кравчук і в майбутнє України, вірить в український народ:

Воістину воскресне
та земля,
яку тиран
на гратах розпинав…

Володимир Кравчук багато працює в царині дитячої поезії. Окремі твори з цієї тематики брали участь в Міжнародному конкурсі талановитої молоді «Гранослов» в місті Київ. Вірші поета – це своєрідний ліричний екскурс в найпотаємніший дивосвіт малечі, який приваблює глибиною образності. Автор розкриває дітям красу навколишнього світу, подає цікаві відомості про край, в якому вони живуть, старається пробудити в них бажання самим ближче придивитись до природи:

До камінчика простого,
Юний друже, придивись:
Це шматочок дна морського,
Що було отут колись.

Поезія Володимира Кравчука напрочуд мелодійна, лірично-просвітлена. Тож не дивно, що чимало з його віршів отримали своє друге життя у пісні. Музику до них написали Ю.Бірковий, В.Добровольський, Л.Панюс (м.Теребовля). Поет ніколи не грішить проти класичної сутужності, не ламає встановлених канонів. Він свідомо уникає художніх новацій, милуючись словом простим, зрозумілим і прозоро ясним.

З під легкої руки Володимира Кравчука світ побачив літературно-мистецький збірник «Рушник» (2001). У нього ввійшли твори авторів мальовничої Збаражчини, в основному літстудійців однойменної літературно-мистецької студії. А в 2006 році світ побачило друге видання збірника «Рушник» (редактор-упорядник В.Кравчук). До нього увійшли твори митців Збаражчини. Шанувальники друкованого слова, пісні, художньої вишивки пензля, краєзнавства і туризму віднайдуть тут для себе тематичні матеріали.

«Сніголом» – перша збірка поет аз Тернопільщини. Цей своєрідний щоденник душі приваблює широтою тематики, багатством змісту, жанровою різноманітністю.

Автор гостро відчуває свою причетність до отчого краю, родового коріння. Вірші позначені вболіванням за долю народу, рідної землі. Чимало поетичних рядків присвячено красі природи, відродженню істинної моралі, чистоті кохання. Окремим розділом подані вірші для дітей, багаті на звукові інтонації, мальовничі барви.

«Зграя чорних лебедів» – четверта книга нашого земляка із Збаражчини Володимира Кравчука, у якій автор поетичним словом в алегоричній формі при відкриває завісу однієї із сторінок трагічного минулого України за часів зруйнування Запорізької Січі.

  Джерела

Кравчук Володимир [Текст] /Літературна Збаражчина : реком. бібліогр. посіб. / Збараз. централіз. бібл. система, метод.-бібліогр. від., від. інформ. технолог. та автомат. бібл. процесів; уклад.: Н. Сенчишин, В. Радовська; ред. Т. Кульпа; вступ. сл. П. Сороки. – Збараж, 2017. – С. 111–123 : фот. – Режим доступу: http://zbarazh-library.com.ua/writen-books.html, вільний.

Підготувала: Радовська В., провідний методист методично-бібліографічного відділу

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1877 публікацій.

Залишити відповідь