Зимове фольклорне свято у с. Горошовій

26.12.2011 | Автор: | Категорія: Фестивалі | Конкурси

Зимове фольклорне свято у с. Горошовій Борщівського району

Маланка або Меланки – українське народне фольклорно-етнографічне свято фестивального характеру. Назва походить від св. Меланії, день якої припадає на 13 січня (31. 12. – за старим стилем) якраз у цю ніч з 13 на 14 січня і відбувається феєричне, таємниче і веселе святкування Маланки.

На Маланії всю ніч молодь у маскх та костюмах (які більшість роблять власноруч) щедрує, ходить із “козою”, водить переодягненого в Маланку парубка. На ньому традиційний жіночий одяг конкретної місцевості. “Маланка” обов’язково підводить брови і рум’янить щоки. У неї в руках різні атрибути “бабського діла” – кужіль і веретено, віник, горнятко з розведеною глиною, лялька, васильки.

У давнину рядження виконувало важливі релігійно-магічні функції, але з часом цей звичай перетворився на веселу розвагу, маскарад, український карнавал.

Найгучніше на Тернопільщині Маланку проводять щорічно в селі Горошова Борщівського району. Горошівці зізнаються, що цінують народні традиції і змалечку прививають любов до Маланки своїм дітям. Тут святкують усі – від малого до старого. Вони придумують щоразу нові образи, слова, шиють яскраві костюми та будують переїзні фігури.

Кожна вулиця готує свою програму. Однак нікому деталі не розповідають – усе тримають у секреті.

Сучасна Маланка трохи усучаснена новими персонажами сьогодення, але все ж така весела, загадкова і містична.

Концерт, вистави, масові гуляння, танці, смачні сало, юшку, вареники все це можна побачити і скуштувати на святкуванні Маланки в Горошовій.

Спеціально, щоб побачити ці традиційні гуляння, сюди приїжджають декілька тисяч людей з Тернопільського району, інших обастей України та, навіть, з-за кордону.

Дійство завершується близько 24-ої години, тисячі людей розходяться, розїжджаються по домівках. Одначе багато людей продовжують святкування аж до ранку.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1932 публікацій.

Залишити відповідь