ФЕЛЕНЧАК Василь Андрійович

Феленчак Василь Андрійович  (20.03.1947, с. Басівка, нині Пустомитівського району Львівської області — музикант, диригент, засновник і художній керівник Галицького муніципального камерного оркестру. Народний артист України (2016).  Лауреат конкурсу «Людина року – 2017» на Тернопільщині. 

Феленчак Василь Андрійович народився 20 березня 1947 року на Львівщині. У 1971 році закінчив Тернопільське музичне училище ім.С.Крушельницької по класу контрабаса.

З 1972 року працював артистом симфонічного оркестру при Томській обласній філармонії, паралельно навчаючись в Таджицькому державному інституті мистецтв, який закінчив у 1977 році.

Після цього проходив дворічне стажування з оперно-симфонічного диригування під керівництвом доктора мистецтвознавства, академіка Арнольда Каца в м.Новосибірськ. Співпрацював з багатьма відомими музикантами серед яких: В.Співаков, І.Лапіньш, В.Крайнєв, Т.Грінденко, М.Роспропович, І.Ойстрах та інші.

У 1986 році став лауреатом міжнародно фестивалю класичної музики «Празька весна», цього ж року повернувся в м.Тернопіль, де був прийнятий на посаду викладача кафедри музично-теоретичних дисциплін Тернопільського державного педагогічного університету. З 1993 року переведений на кафедру вокально-хорових дисциплін.

За час роботи підготував ряд висококваліфікованих музикантів, серед яких заслужені артисти України О.Пекун, Н.Бучинська, співак Л.Чермак, артисти симфонічного оркестру Національної філармонії України Л.Фещак, А.Ваславський, І.Муха.

На базі музично-педагогічного факультету (сьогодні інститут мистецтв) В.Феленчак створив ряд інструментальних ансамблів: фортепіанне тріо, струнний квартет, ансамбль скрипалів, камерний оркестр. У 1991 році на честь незалежності України В.Феленчаком було організовано Галицький камерний оркестр. Так розпочалася нова сторінка в творчості митця.

Підготувавши за відносно короткий час ряд цікавих концертних програм, колектив швидко здобув популярність у тернополян та гостей міста. Нині в репертуарі колективу налічується близько 100 різноманітних творів українських та зарубіжних композиторів.

Завдяки активним творчим пошукам керівника та самовідданій праці оркестрантів на базі колективу відбулися творчі вечори Народних артистів України: Ніни Матвієнко та Мирослава Скорика, поетес Ліни Костенко та Атени Пашко. Змістовну концертну програму, до якої увійшли 10 призабутих український народних пісень, керівникові та артистам вдалося реалізувати у співпраці з Народною артисткою України Марією Байко.

Творча співдружність з солісткою Паризької опери Уляною Чайківською викликала інтерес до колективу у Франції, куди він був запрошений у 1994 році. З початку свого заснування камерний оркестр дав більше півтора тисячі концертів для жителів м.Тернополя та області, офіційних делегацій Японії, Китаю, Німеччини, Польщі, Бельгії, Америки та Аргентини, що перебували в Україні.

У 1995 році В.Феленчак стає лауреатом фестивалю «Русской симфонической музыки» (м.Москва). За високу професійну майстерність, вагомий внесок у відродження української музичної культури, виховання плеяди талановитих молодих музикантів В.Феленчак у 1996 році був удостоєний звання «Людина року» в м.Тернополі.

У 2002 році оркестр під керівництвом В.Феленчака отримав статус «муніципального». З 2004 року з ініціативи В.Феленчака камерний оркестр реалізовує тематичну програму лекцій-концертів «Музичний абонемент» для учнів загальноосвітніх шкіл м. Тернополя. Цього ж року 4-6 травня в м.Тарнув (Польща) відбулося святкування фестивалю культурної спадщини – Тарнув 2004 «Мистецтво Європейської вулиці» в якому брав участь і Галицький камерний оркестр.

У травні 2005 року на запрошення польської сторони камерний оркестр був учасником прощі присвяченій блаженній пам’яті Папи Римського Івана Павла ІІ та в Подячній Божественній Літургії українців полякам за підтримку під час Помаранчевої революції в Україні. Це перебування колективу з високою духовною та мистецькою місією в сусідній країні лягло в основу документального фільму «З’єднатися в молитві і любові». Численні відгуки в міських та обласних засобах масової інформації – свідчення зацікавленості та уваги до творчої особистості та діяльності В.Феленчака.

У співпраці з заслуженим діячем мистецтв О.Германом вдалося реалізувати мистецький проект «Хресне сходження» та літературно-мистецький вечір для молоді «Під музику Вівальді».

В.Феленчак – лауреат І Всеукраїнського фестивалю мистецтва «Синкопа… Слово… Па-де-де…», який відбувся 3-5 лютого 2007 року в м.Києві; Указом Президента України від 22 червня 2007 року № 549 В. А. Феленчаку присвоєно звання «Заслужений артист України»; з 19 по 21 червня 2008 року член журі ІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу мистецтв «Київська студентська весна – 2008», м. Київ; член асоціації діячів естрадного мистецтва України.

Серед аранжованих творів для камерного оркестру є «Весняні голоси» та «Віденський вальс» Йогана Штрауса, «Безперервний рух» К.Бома, «Сутінки вечірнього міста» К.Соколова; для камерного оркестру з вокалом: кантата «Gloria» в 12 частинах А.Вівальді для, камерного оркестру, жіночого хору та солістів, «Арія» з Бразильської Бахіани№3 Е. Вілли-Лобос, українські народні пісні «Ніч, яка місячна» та «Чорнії брови», романс на сл. Ф.Тютчева «Я встретил Вас»: всього аранжовано 150 творів для камерного оркестру, враховуючи 11 творів для вокалу та камерного оркестру з репертуару Народної артистки України Марії Байко, автор двох варіацій на тему української народної пісні «Думи мої, думи».

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1918 публікацій.

Коментарі (1)

  1. […] ФЕЛЕНЧАК Василь Андрійович – художній керівник і диригент комунальної установи Тернопільської міської ради “Муніципальний Галицький камерний оркестр“. […]

Залишити відповідь