Населені пункти Шумського району

В Адміністративно-територіальний устрій

Населені пункти  Шумського району Тернопільської області

АНТОНІВЦІ село Великоіловецької сільської ради. Розташоване за 30 км. від Шумська. В 9-10 ст. в околиці сучасних Антоновець існувало давньоруське городище. В 1544 село згадується в присяжній грамоті кн. М. Четверганського. За люстрацією 1545 власник Антоновець – Василь Четвертинський, а 1631 – Януш Вишневецький. 1795 почалась будова церкви. В кінці 19 ст. в селі діяли поштова станція, скляна гута, тартак, в 113 дворах проживав 1031 житель. У1942 43 роках село стало центром Повстанської республіки, за що піддавалось нападам німецьких військ, а 1952 року, вже радянською владою виселене до Запорізької області і ліквідоване. 1990 село відновлене Указом президії Верховної ради УРСР. З Антоновець походить військовик і літератор, курінний УПА Максим Скорупський. Знаменні і пам’ятні місця: музей під відкритим небом "Табір УПА Волинь-Південь".

АНДРУІ.ШВКА – центр сільської ради. Населення-405 чоловік. Відстань до Шумська – 22 км., до залізничної станції Мізоч – 27 км. 1583 року Андрушівку придбали князі Острозькі, 1650 – єзуїтський колегіум. У кінці 19 століття село нараховувало 79 дворів, 565 жителів, у 1931р – 810 жителів, у 1941-45 – із 32 мобілізованих до Червоної армії жителів загинуло 5. В 1970 році в селі працювали: школа, бібліотека, БК, медпункт, 2 магазини, кравецька і взуттєва майстерні, населення становило 586 чол. З Андрушівки походить поетеса, авторка книги "Душа в долонях" А. Цимбалюк. Знаменні і пам’ятні місця: В селі діють: магазин ПП Грицаюк, фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа І ступеня, клуб, бібліотека.

БАШКІВЦІ – село Тилявецької сільської ради. Відстань від райцентра – 24 км. Населення  – 312 чол. За документами 1545 власником села був Михайло Мостинський. В1704 р.  в селі споруджено Михайлівську церкву.  В кінці XIX століття село нараховувало 74 дворів , 508 жителів, а 1931 р.- 777 жителів. Знаменні і пам’ятні місця В селі діють: магазин (приватний підприємець Дворницький Ю.Л.), фельдшерсько-акушерський пункт, клуб-бібліотека

БИКІВЦІ – центр сільської ради. Село розташоване на відстані 11 км. від Шумська, нараховує 201 дворів. 722жителів 1731 в селі побудовано церкву. 1784 Биківцями володів кн. Радзивілл. В кінці 19 ст. село нараховувало 80 дворів. 1931р    1166 жителів. Знаменні і пам’ятні місця    храм 1806 р., дім молитви 1930 рр., палац Чесновських кін. 18-поч. 19 століть В селі діють: магазини "Колос", "Надія", приватного підприємця Лукавий А.С, закусочна "Корчма" Фельдшерсько-акушерський пункт. Навчально-виховний   комплекс       Загальноосвітній   навчальний  заклад   1-2   ступенів  та дошкільний навчальний заклад, клуб, бібліотека.

Б1РКИ – село Соснівської сільської ради. У 138 дворах села проживають 485 жителів, відстань до Шумська -13 км, У першій писемній згадці 1545 року власником села названий Петро Товмач. 1779 в Бірках побудовано церкву. В кінці   19 століття село було  центром волості,  налічувало   105дворів,  779жителів..  а  1911 року -805  жителів, однокласну школу фельдшерський пункт, горілчану крамницю, 2 млини, кооператив. 1950х роках село було ліквідоване шляхом приєднання до с. Соснівки. Відновлене на карті України 1990 року. В селі діють: магазин (приватний підприємець – Петрук 0.І), фельдшерсько-акушерський пункт загальноосвітня школа 1-2 ступенів, бібліотека-філіал

БОЛОЖІВКА – центр сільської ради, за .10 км від Шумська. Грамотою 1446 року Свидригайло кн. Литовський дарував Боложівку. Єло – Малинському. 1570 власником села названий Степан Шумський. 1732 року в селі була збудована церква Покрови. 1860 року подією в житті села й округи стало відкриття церковнопарафіяльної школи. 1877 – побудована донині існуюча церква св. Миколи. На кін. 19 століття Боложівка, село Острозького повіту, нараховувала 127дворів, 831 жителів. Гам було споруджено палац в палац в англійському стилі (зберігся в перебудованому вигляді), розбито парк. В селі діють: магазин ПП Задерій, .магазин ПП Горбатюк, магазин ПП Лукавий, магазин ПП Гібула., фельдшерсько-акушерський пункт загальноосвітня школа 1-2 ступенів, Будинок культури, бібліотека-філіал.

БРИКІВ центр сільської ради за 5 км від Шумська. Нараховує 260 дворів 1004 жителів. За документами 1566 року князь Збаразький не хотів допустити князя Вороненького до володіння Бриківцями. 1800 року в Брикові побудовано церкву св. Георгія. 1863 власницею села стала графиня Блудова. За її сприяння 1873 року була організована школа в якій навчались і діти – сироти з Волинської губернії. На кінець 19 століття село нараховувало 114 дворів, 864 жителів. 193 Іраку в Брикові було 1229 мешканців.. В Брикові навчався видатний український художник Андроник Лазарчук. В селі діють: магазин "Наталі", магазин (приватний підприємець – Бовтун Л.Л.), кіоск (приватний підприємець – Захарчук М.), амбулаторія сімейної медицини загальноосвітня школа 1.-2 ступенів БК, бібліотека-філіал.

ВАСЬКІВЦІ центр сільської ради, відстань  від  Шумська  4 км. Нараховує  269дворів 825жителів.У 13 столітті в селі існувало давньоруське городище. За легендою то був замок князя Василька Романовича. 1583 у першій писемній згадці власницею села названа Степанова Шумська. На кінець. 19 століття в селі було 133 дворів, 888 жителів. УІ930рр Васьківці були одним з центрів національного руху. Діяв потужний колектив "Просвіти". У Васьківцях працювала і похована повстанська поетеса Ганна Ткачук. В селі діють: магазин (приватний  підприємець -Борискін  І.В  ),  магазин (приватний  підприємець Помельнича О.М), торговий павільйон (приватний підприємець – Борискін О.В ), фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-2 ступенів, клуб, бібліотека-філіал

ВЕЛИКА ІЛОВИЦЯ центр сільської ради. Відстань від Шумська 20 км. У 119 дворах села проживають 364жителі. В селі виявлено залишки поселення Трипільської культури. Перша писемна згадка про село – в грамоті князя М. Четвертинського від 1544 року. В кінці 19 століття село належало до Білокриницької волості, нараховувало 70 дворів, 612 жителів, у 1931р. 1003 жителі. В середині XX століття Велика Іловиця була одним із центрів повстанчого руху на Волині. З села походить відомий український поет Георгій Петрук- Попик. В селі діють: магазин "Діамант", магазин (приватний підприємець – Килименко В.М.), Магазин (об’єднання "Ринок), фельдшерсько-акушерський пункт, навчально-виховний комплекс – Загальноосвітній навчальний заклад 1-2 ступеня та дошкільний навчальний заклад, клуб, бібліотека-філіал.

ВЕЛИКІ ЗАГАЙЦІ центр сільської ради. Відстань від Шумська 25 км. Налічує 401 дворів, 1226 жителів. В першій писемній згадці від1546 власницею села названа Беата Острозька Костелецька. 1705 в селі проходила побудова церкви. Село відоме також як родове гніздо Бобрів-Пйотровіцьких, які збудували тут пишний палац (донині не зберігся), який малював майстер пейзажу Наполеон Орда.. Родина Бобрів знана зв’язками з польськими поетами 3. Красінським та Ю. Словацьким. В кінці 19 століття село Великодедеркальської волості, нараховувало 248дворів, 1726 жителів. У 1931р. – 1591 ж. В селі діють: магазин "Діамант’-, міні магазин (приватний підприємець – Ткач П.Г.) Магазин "Мрига", Магазин ГВП "Шумська гуртовня", закусочна, Фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-3 ступенів, будинок культури, бібліотека-філіал.

ВЕЛИКІ ДЕДЕРКАЛИ центр сільської ради на відстані 17 від Шумська. Автобусне сполучення із Шумськом, Ланівцями, Тернополем, Києвом, Кременцем. Луцьком. Село вперше згадується в люстраційних записах 1545 року – ним володіли брати Сидір, Дашко, Нестор Дедерки та Андрій Волковський В 1740 в селі побудовано дерев’яну церкву , близько 1735 року монастирський комплекс. Після конфіскації монастирських споруд в ордена реформатів в стінах монастиря 1891 відкрито учительську семінарію. В цій семінарії викладав малювання та креслення видатний український художник Андроник Лазарчук. 1911 року Великі Дедеркали були центром волості, тут діяли пошта, учительська семінарія. Фельдшерський пункт, лікар, 2 крамниці, 1 горілчана крамниця, мешкало 468 жителів. Зовсім недалеко від села проліг фронт Першої світової війни. 1916 учительську семінарію було евакуйовано на схід. 1919 року село стало одним із центрів повстання селян Шумщини проти польської окупації. Однак повстання було придушене. Великі Дедеркали увійшли таки до складу Другої Речі Посполитої і стали центром гміни та місцем розквартирування в монастирських приміщеннях польського батальйону Прикордонної охорони (КОП). 1940 року з приходом радянських військ до Великих Дедеркал було перенесено центр щойно створеного Катербурзького району. 1944 року в околицях села розгорнулись бої між німецькими і радянськими військами. У 1961-64 в рамках кампанії укрупнення Великі Дедеркали перебували в складі Кременецького району, а згодом увійшли в Шумський район. З села походить знаний польський письменник Гуго Колонтай (1750-1812) В селі діють: магазин "Волинь", магазин "Гастроном", магазин "іІон-Стоп-трейд", супермаркет "Теко", кафе "Фіалка", закусочна, фельдшерсько-акушерський пункт та Шумська районна лікарня №2 (хутір Обори), загальноосвітня школа 1-3 ступеня, дитячий садок, дитяча музична школа, будинок культури, бібліотека-філіал.

ВЕРБИЦЯ хутір Підгаєцької сільської ради.Населення2 чол. (2003)

ВІЛ1Я центр сільської ради, на відстані 28 км. від Шумська. Нараховує 212дворів 599 жителів. Перша писемна згадка про село 1545 рік. Тоді село перейшло від Денискевича Мокосія до Януша, єпископа Віденського. 1628 року вартість вілійського маєтку становила зі ставом і фільварком 1079 флоринів,6 грошей, 13,5 день. 1797 року в селі побудовано церкву. На кінець19 століття село нараховувало 100 домів, 809 жителів. 1931року- 972 жителі. Село було одним з центрів національно-визвольного руху середини XX століття. В селі діють: магазин (приватний підприємець Бондарук), магазин (приватний підприємець Шпорчук), кіоск (приватний підприємець Гібула), фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-3 ступенів, бібліотека-філіал. У Вілії діє самодіяльний музей історії села.

ВОВКІВЦІ – село Великодедеркальської сільської ради. Нараховує 160 дворів., 458 жителів. Відстань від Шумська 19 км. В першій писемній 1570 року згадці як власники села вказані Люціан Василевський, Андрій Волковиський. 1703 побудована Покровська церква. На кінець 19 століття село нараховувало 34 двори, 290 жителів 1931 року в селі працювали оліярня, круподерня, мешкали 612 жителів. В селі діють: магазин, фельдшерсько-акушерський пункт, навчально-виховний комплекс – загальноосвітній навчальний заклад 1. ступеня, дошкільний навчальний заклад, клуб, бібліотека-філіал

ГРИНЬКІВЦІ – село Матвіївецької сільської ради. Відстань від Шумська 39 км. В селі нараховується 100 дворів. 194 жителі. В кін XIX століття село складали – 63двори з 387 жителями. 1931року в Гриньківцях проживало 640 чоловік. В селі діють: магазин (приватний підприємець Притолюк М.М.), магазин (приватний підприємець Майборода 1.М ), магазин (приватний підприємець Муль М.Я.), клуб-бібліотека.

ЖОЛОБКИ -центр сільської ради, віддаль від Шумська 14 км. Вперше згадані 1545 року як власність Кременецького замку. Кінець 19 ст. в селі налічувалось 80дворів, 703жителів 1919    село взяло активну участь в Шумському повстанні. Каральними польськими військами розстріляно 22 чоловіки. 1931 року в селі нараховувалося 1185 жителі В селі діють: магазин ПП Киричук О.Е, кіоск ПП Киричук , кіоск ПП Заблоцька, ПП Бовтун., фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1—2 ступенів, клуб та бібліотека-філіал.

ЗАБАРА с. Залісцівської сільської ради. Донедавна хутір Жолобківської сільської ради. Нараховує 32 двори 102жителі. Відстань до Шумська 10 кілометрів. Сполучення. В кінці 19 ст. – село належало до Борківської волості, налічувало 12 домів і 74 жителі. 1931року.-273жителі. В селі діє бібліотека-філіал.

ЗАЛІСЦ1 – с. центр сільської ради. 210 дворів, 803жителів. Відстань до райцентра – 1.5 кілометрів. У 1920-30 роках в селі існував маєток Залісці-Шумські в якому проживав війт Шумської гміни. В селі діють: магазин (приватний підприємець Панасюк ), магазин (приватний підприємець Тхорик С.Л ), магазин (приватний підприємець Швед НІ.), кіоск (приватний підприємець Тхорик Л.В.) .фельдшерсько-акушерський пункт, навчально-виховний комплекс – Загальноосвітній навчальний заклад 1 -2 ступенів та дошкільний навчальний заклад, дитбудинок сімейного типу, клуб, бібліотека-філіал.

КОНОВИЦЯ – село Бриквської сільської ради. 9 км. від Шумська, : Село налічує 30 дворів 104 жителів. Діє фельдшерсько-акушерський пункт.

КОРДИШІВ   с. центр сільської ради. 130 дворів 566жителів. Віддаль від Шумська    8 кілометрів. 1513 року Боїуш Боговитин отримав Кордишїв як пожалування від великого князя Литовського.. На кінець 19 століття село складали 124 дворів, 963жителі. 1914 року в Кордишеві проживали 755жителів, діяли кредитове товариство, водяний млин. 1931 року в селі мешкали 967 чоловік. В селі діють: магазин "Тилявське ГВП" РайСТ, магазин (приватний підприємець Парком’юк), кіоск (приватний підприємець Гаврисюк О.І.), фельдшерсько-акушерський пункт. Навчально-виховний комплекс Загальноосвітній навчальний заклад 1-2 ступеня та дошкільний навчальний заклад, клуб, бібліотека-філіал.

КРУГОЛЕЦЬ село Кордишівської сільської ради. Віддаль від Шумська 3 кілометри. Налічує 87дворів, 279жителів. 1583 року власницею села була Стефанова Шумська В кінці 19 ст. село налічувало 38 дворів, 203жителі. В селі діють: кіоск МП "Техсервіс" фельдшерсько-акушерський пункт.

КУДЛАЇВ К А с. Підгаєцької сільської ради. Відстань від районного центра – 46 кілометрів. Село нараховує 95дворів, 242 жителі. Перша писемна згадка датована 1583 роком – власником села був Андрій Вишневецький. В кінці 19 ст. село нараховувало 75 дворів, 464 жителі В селі діють: магазин (приватний підприємець Корець), кіоск (приватний підприємець Мацюк.). фельдшерсько-акушерський пункт, бібліотека-філіал.

КУТИ село Васьковецької сільської ради. Відстань від Шумська 9 км. В Кутах нараховується 171 двір 569 жителів. За першою писемною згадкою власником села у 1570 році був Федір Войнич (із Залужжям) В кінці 19ст село складали 114 двори., 780 жителів, 1931 року проживало 1015 жителів. Памяткн: В селі діють: магазин (приватний підприємець Вознюк ), магазин (приватний підприємець Гук ), кафетерій "Тет-а- тет", закусочна "Лілея", фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа І ступеня, клуб, бібліотека-філіал.

КУПИНКА – село Андрушвської сільської ради. Розташоване на відстані 18 кілометрів від Шумська, нараховує 62 дворів, 195 жителів. На території Кутянки існувала одна з найбільших на Волині мезолітичних майстерень кам’яних знарядь. В селі діють: магазин ПП Гірник, фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1 -3 ступеня

ЛЇТОВИЩЕ центр сільської ради. Розташоване на відстані 12 від Шумська, нараховує 114 дворів, 394жителів.В селі діють: магазин, об’єднання "Ринок", магазин (приватний підприємець Килименко В.М.), кіоск (приватний підприємець Гук Н.Г.) фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-2 ступеня, клуб, бібліотека-філіал. Пам’ятки: храм св. Івана (1995), пам’ятник Зоту Бондаруку

ЛЮДВИЩЕ  центр сільської ради, за 20 км. від м. Шумськ. Нараховує 231 дворів, 831 жителів 1545 у першій писемній згадці як перший власник згадується Пашко Людвинський. 1583 Григорій Андруський платив податки за 2 дим.,1 город, 1 вальне колесо. Кінець 19 століття село зустріло з 148 домами. 1129 жителями. 1879 року в селі сталась пожежа, згоріла церква. 191 їв селі діяла однокласна школа, горілчана крамниця, кредитне товариство, земський склад насіння, водяний млин.1919 року село стало центром протипольського повстання. Репресії з боку поляків, були жорстокими село було спалене (120 хат). Розстріляно 9 учасників повстання. 1931 року в Людвищах проживало 1594 жителів 1941-45 – із 85 мобілізованих до Червоної армії селян загинуло 38. В час Другої світової війни згоріла частина села. 1970 року населення Людвищ становило 1000 чоловік. Пам’ятки В селі діють: Магазин (приватний підприємець Гібула Р.М.), їдальня "Берізка”, фельдшерсько-акушерський пункт , загальноосвітня школа 1-2 ступенів, клуб і бібліотека-філіал.

МАЛА ІЛОВИЦЯ – село Великоїловецької сільської ради. Відстань від Шумська. 20 км. Село нараховує 70дворів, 228жителів. 1544 року Мартин (Матвій) Четвертинський згадує село в своїй грамоті. 1931 року село нараховувало 385 жителів. В середині XX століття село було одним з центрів національно-визвольних змагань на Південній Волині. 6 травня 1944 року село було спалене підрозділом військ НКВД СРСР. В селі діють: магазин (приватний підприємець Грицюк ), магазин (приватний підприємець Побережний), фельдшерсько-акушерський пункт.

МАЛІ ЗАГАЙЦ1    с, Великозагаєцької сільської ради. Розташоване на відстані 24 кілометри від Шумська, нараховує 102дворів, 267 жителів 1627 село згадується як власність Ірини Ярмолінської, 1637 передано Загаєцькому монастиреві. Пам’ятки: храм св., Івана Милостивого барокова споруда сакрально-оборонного типу. В селі діють: магазин "Шумська Гуртовня", фельдшерсько-акушерський пункт.

МАЛІ ДЕДЕРКАЛИ – село Великодедеркальської сільської ради. Відстань від Шумська 17 кілометрів. Нараховує 210 дворів, 61бжителів. Сполучення з Шумськом, Тернополем, Києвом, Кременцем, Луцьком. В історичному минулому – присілок Дедеркал Великих. Як самостійний маєток згадується 1721 року в зв’язку з побудовою церкви, та 1843 року , коли відбулась перебудова церкви. В селі і працює поетеса Жанна Кондратюк. В селі діють: кіоск (приватний підприємець Притолюк), кіоск (приватний підприємець Юрчук), фельдшерсько-акушерський пункт, клуб і бібліотека-філіал.

МАЛІ САДКИ село Васьковецької сільської ради. Розташоване за 6 км. від райцентру, нараховує 133 дворів, 421 жителів. В кінці 19 століття нараховувало 40 дворів, 253 жителів, фільварок поміщиків Стройновських. 1931р в Малих Садках проживали 640 чоловік. В селі діють: магазин (приватний підприємець Рудзінська І.І ), буфет, фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-2 ступенів, бібліотека-філіал.

МАТВІЇВЦ1 – центр сільської ради. Розташоване за 36 кілометрів від Шумська. Нараховує 247дворів, 746жителів. У 5-6 століттях на теренах села існувала стоянка черняхівської культури. У ХУ-ХУІст воно було центром Матвіївського ключа. 1545 року за першою писемною згадкою власником села був Петро Денискович 1905 – селяни Матвієвець розгромили ґуральню. 1911  року село нараховувало  105 жителів, 2 крамниці, склади, ґуральню. В  1919-20 роках в околицях села ширився повстанський рух проти польської окупації. 1971 року в селі мешкали 946 жителів, працювали: середня школа, будинок культури,  медпункт, пологовий будинок, дитсадок. Бібліотека, кравецька майстерня, відділення зв’язку. В селі діють: "Крамниця", магазин (приватний підприємець Корець В.П.), амбулаторія сімейної медицини, загальноосвітня школа 1-3 ступенів, будинок культури, бібліотека-філіал.

МИРОВЕ село Кордишівської сільської ради. Розташоване за 10 км від Шумська, налічує 120 дворів, 453жителів. Історична назва – ГОЛИБІСИ. 1568 року село згадане в скарзі архімандрита Джуси до короля Сигізмунда. 1703 власником названий Януш Вишневецький. 1770 – побудовано  церкву (збереглась донині,  унікальна  пам’ятка дерев’яної архітектури). В кінці 19 століття село нараховувало 55дворів, 89 жителів. 1931р.проживало 779 жителів. 1946 – частина села виселена за сприяння УПА. В селі народився член НСПУ, поет і прозаїк С. Бабій. В селі діють: магазин "Тилявське ГВП", магазинн (приватний підприємець Пилипчук М.В.), магазин (приватний підприємець Мельничук А.І), фельдшерсько-акушерський пункт, клуб, бібліотека-філіал.

МІЗЮРИНЦІ центр сільської ради. Село розташоване з 21 км. від Шумська, нараховує 94 дворів, 312 жителів. Сполучення з Шумськом. Перша згадка про село датована 1583 роком. 1637 село подароване /. Ярмолінською на будівництво Загаецького монастиря. В кінці 19 ст. село Дедеркальської волості Кременецького повіту нараховувало 72 дворів, 506 жителів. 1934 року в Мізюринцях діяла найкрупніша просвітянська бібліотека (400 кн.). В М.  Народились молдовський  письменник А  Хиждеу та  краєзнавець,  заслужений  працівник культури В. Лавренюк. Пам’ятки: пам’ятник Т. Шевченку – відкрито 1993. В селі діють: магазин (приватний підприємець Притолюк), павільйон (приватний підприємець Степовенко Н.Ф.) фельдшерсько-акушерський пункт,  загальноосвітня  школа 1 ступеня, клуб і бібліотека-філіал.

НОВОСІЛКИ – село Вілійської сільської ради. Розташоване на відстані 33 км. від Шумська, нараховує

42дворів, 93жителів. В околиці Новосілок бере свій початок, р. Вілія основна ріка Шумщини. В селі діють фельдшерсько-акушерський пункт, клуб.

НОВОСТАВ село Шумбарської сільської ради. Розташоване на відстані 11 км. від Шумська, нараховує 185дворів, 625жителів. Сполучення. На території сучасного Новоставу існували стоянки доби мезоліту та палеоліту, поселення доби трипільської культури. В селі діють: магазин (приватний підприємець Рудзінська), магазин (приватний підприємець Німець), фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1 ступеня, клуб, бібліотека-філіал.

ОБИЧ –с. Рохманівської сільської ради. Розташоване на відстані 10 кілометрів від Шумська, нараховує 240 дворів, 778 жителів. У12-13 століттях в Обичі існувало давньоруське городище 1368 князем Острозьким в околиці Обичі закладено монастир. 1605 напад татар завдав селу страшного руйнування, був спустошений монастир. Останній переходить до Василіан. Пам’ятки унікальний комплекс поховальних хрестів біля храму св. Миколи досліджений В. Рожком В селі діє народний самодіяльний духовий оркестр, працює самодіяльний етнограф Маря Прончук. В селі діють: кіоск  ПII Шліхта В.Б, магазин ПП Юрчук, кіоск  ПП  Карн’як,  кіоск  ПП  Горбатюк, фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-2 ступенів, клуб, будинок культури.

ОДЕРАДІВКА – село Тилявської сільської ради. Розташоване на відстані 25 км. від Шумська, нараховує 36 дворів, 82 жителів Сполучення. В 13столітті на теренах села існувало давньоруське городище. На думку О. Цинкаловського це легендарний Данилівград. На кінець 19 ст. село нараховувало 17 дворів. 164 жителі, 1931р.- 305 жителів. Кіоск (приватний підприємець Федорук), фельдшерсько-акушерський пункт

ОНИШКІВЦ1, центр сільської ради. Розташоване на відстані 4 км. від Шумська, нараховує 211 дворів, 656 жителів. Сполучення з Шумськом 1545 року село вперше згадується в люстрації Кременецького замку. На кінець XIX ст. в Онишківщгх нараховувалось 70 дворів, 494 жителів В селі діють: магазин "Візит", магазин (приватний підприємець Бовтун ), бар "Каприз" фельдшерсько-акушерський пункт. Навчально-виховний комплекс – Загальноосвітній навчальний заклад 1 ступеня та дошкільний навчальний заклад.

ПІДГАЙЦ] – центр сільської ради. Розташоване на відстані 50 кілометрів від Шумська, нараховує 165дворів, 485жителів. За першою писемною згадкою 1545 року Андрій Вишневецький платив податки з «16 дим, 2 город, 2 вальних коліс, 1 фолюна». Кін. 19ст. – село Борківської вол. Кременецького повіту нараховувало103 двори, 720 жителів .В селі діють: магазин (приватний підприємець Дякін), магазин (приватний підприємець Медвідь), фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1 ступеня, будинок культури, бібліотека-філіал.

ПІЩАТИИНЦІ- центр сільської ради. Розташоване на відстані 48 км. від Шумська, нараховує242 дворів, 590 .жителів. Сполучення. 1545 як власник села згадується Петро Денискович. В кінці 19 століття село нараховувало 119 дворів, 975 ч. В селі діють: магазин ПП Райда, кіоск ПП Козак, кіоск ПП Дубчак. Фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-3 ступеня, клуб, бібліотека-філіал.

ПОТУТОРІВ – центр сільської ради. Розташоване на відстані 14 км. від Шумська, нараховує 142 дворів, 503жителів. Перша писемна згадка -1513 рік. 1931року село нараховувало 857 жителів В селі діють: 2 магазини ПАП "Колос", магазин (приватний підприємець Бовтун), фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1 ступеня, клуб, бібліотека-філіал.

РАДОШІВКА  центр  сільської  ради.   Розташоване   на  відстані   25   км.   від  Шумська.

нараховує 137дворів,378 жителів  1542 року село було побудоване на ґрунтах с. Лепешівки.

1911 року в селі Радошівка Дедеркальської волості нараховувались 560жителів,1 крамниця, І ґуральня. В селі діють: магазин ПП Соловей, магазин ПП Притолюк, фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1 ступеня, клуб, бібліотека-філіал.

РОХМАНІВ центр сільської ради. Розташоване на відстані 5 км. від Шумська, нараховує 229дворів, 753жителів У V – VI століттях на території села існувало поселення черняхівської культури. 1513 р село вперше згадується в складі Шумського маєтка Боговитинів. 1527 під назвою Пігаси відокремлюється в самостійний маєток. У1618 -1631 роках власницею містечка була Ірина Вишневенька (Могилянка). В цей період тут розгорнула діяльність друкарня Кирила Транквіліона Ставровецького, у якій вийшли друком ряд книг, зокрема – "Євангеліє Учительне". 1672 року напад татар спустошив містечко. Польський король був змушений на 12 років звільнити Рохманів від сплати податків. В 30-50х роках XX століття Рохманів був одним з центрів просвітянського та національно-визвольного руху. В селі діють: магазин ПП Гібула, фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-2 ступенів, бібліотека-філіал.

РУСЬКА ГУТА- село Андрушівської сільської ради. Розташоване на відстані 16 км. від [Думська, нараховує 77дворів, 298 жителів Сполучення. В селі діють: магазин ПП Герасимчук, кіоск ПП Вознюк. Фельдшерсько-акушерський пункт, бібліотека-філіал.

САДКИ центр сільської ради. Розташоване на відстані 22 км. від Думська, нараховує 160 дворів, 556 жителів Сполучення. Перша писемна згадка        1561 рік. 1579 року власницею села була Настасія Богданова Русинка. В кінці 19 століття село Дедеркальської волості нараховувало 103 двори, 627 жителів. 19 серпня 1943 року на околиці Садок відбувся великий бій УПА з німецькими підрозділами. В селі діють: магазин Об’єднання "Ринок", магазин ПАП "Колос". Фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-2 ступеня, клуб і бібліотека-філіал.

СОСНІВКА – центр сільської ради. Розташоване на відстані 18 км. від Шумська, нараховує 140 дворів, 498 жителів. Сполучення. В кінці XIX століття село нараховувало 60дворів, 468жителів. В селі діють: фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1 ступеня, клуб і бібліотека-філіал.

СОШИЩЕ – село Літовищенської сільської ради. Розташоване на відстані 15 км. від Шумська, нараховує 55 дворів, 110жителів. У16 столітті село належало до Рохманівського ключа. В кінці 19 століття село нараховувало З0 дворів, 246жнтелів. В селі діють: магазин Об’єднання "Ринок", фельдшерсько-акушерський пункт.

СТІЖОК -а. центр сільської ради. Розташоване на відстані ЗО км. від Шумська, нараховує 182дворів, 455жителів Сполучення. Під 1073 роком згадка про Стіжок є в хроніці польського історика сімнадцятого століття Шимона Окольського, яка проте на думку сучасних істориків є фальсифікатом. 1241- давньоруське городище замкового типу, в. Стіжку безуспішно штурмувало військо хана Батам. 1259 укріплення Стіжка зруйновані за Шумською угодою Василька Романовича з темником Бурундаєм. 1288 року в Стіжку містилась резиденція кн. Мстислава Даниловича. 1366 року Стіжецька волость після перемир’я між Польщею і Литвою опинилась у володіннях князя Литовського Любарта. В кінці 19 століття село нараховувало 44 доми, 454 жителі, церкву. В середині XX століття Стіжок був одним із центрів національно визвольного руху, входив до Антоновецької республіки УПА. В околиці існував табір куреня Хрона села 9 травня 1943 року підрозділ СС спільно з польською поліцією спалили село, убили 58 мирних жителів. Нападники були знищені куренями Крука і Хрона. У Стіжку народився поет Степан Байдюк Пам’ятки: пам’ятний знак на місці табору Хрона, каплиця на місці де було спалено жителів села , пам’ятник. В селі діють: магазин (приватний підприємець Радчук ), магазин (приватний підприємець Буйко) Фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа  1-2 ступеня, клуб, бібліотека-філіал.

СУРАЖ – центр сільської ради. Розташоване на відстані 8 км. від Шумська, нараховує 455дворів, 1372 жител і. Сполучення.   12-13 століттях на території Суража існувало давньоруське городище. 1583року місто Сураж стало центром маєтності, купленої князем Острозьким для підтримки діяльності Острозької Академії. На поч. 17 століття Анна Острозька – Хоткевич передала всю маєтність єзуїтам. 1659 року Сураж згадується в тексті потвердження гадяцької угоди. 1721 – затверджено цеховий статут Суразького братства. 1773 року у зв’язку з розформуванням ордену єзуїтів містечко переходить до Стройновського, Корвіцьких і Чаковських, 1828 – конфісковане до царської казни. На кінець 19століття село нараховувало 185 дворів, 1219 жителів, 1911 року – 1390 жителів, водяний млин. 1931р.- 1903 жителі. В селі діють: магазин "Нон-стоп-Трейд", магазин "Діамант”, магазин "Ритуальні послуги". Фельдшерсько-акушерський   пункт,   Навчально-виховний   комплекс. Загальноосвітній навчальний заклад 1-3 ступенів та дошкільний навчальний заклад, будинок культури, бібліотека-філіал.

ТЕМНОГАЙЦІ центр сільської ради. Розташоване на відстані 38 км. від Шумська, нараховує 192дворів, 604жителів Сполучення. 1583року село вперше згадується, як власність пана Щасного. 1637 року І.Ярмолінська пожертвувала село на Загаєцький монастир. 1865 року в селі вперше побудовано школу. На кінець 19століття Темногайці налічували 151 двір , 957жителів, бровар. 191 І- 1167жителів, горілчана крамниця, кредитове товариство, земський склад насіння. 1931р.в селі проживали 1633 чоловіки.В селі діють: магазин (приватний підприємець Рудзінська), магазин (приватний підприємець Номельнпча ), бар, фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-2 ступенів, клуб, бібліотека-філіал.

ТЕТИЛЬКІВЦІ – село Вілійської сільської ради. Розташоване на відстані 31 км. від Шумська, нараховує 206 дворів, 607 жителів. Початкова назва Верхня Вілія. Перша писемна згадка люстрація Кременецького замку 1545 року. 1775 року побудовано церкву В кінці 19ст село нараховувало   93дворів, 823 жителів, 1938 року пожежа знищила унікальну дерев’яну церкву. Селяни побудували сучасний храм. В Тетильківцях 1912 року народився, Річинський. В селі діють: магазин (приватний підприємець Стецюк), магазин (приватний підприємець Бондарук) фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-2 ступенів, клуб, бібліотека-філіал.

ТИЛЯВКА центр сільської ради. Розташоване на відстані 20 км. від Шумська, нараховує 199 дворів, 599жителів Сполучення . У 12-13столітті на території села існувало давньоруське городище. 1545 року власником села був Матвій Четвергинецький. На кінець 19століття село нараховувало 86дворів, 691 жителя. 1919 року село потерпіло під час каральних акцій польського війська. В Т. пройшли дитячі роки письменника У.Самчука , діє його меморіальний музей. В селі діють: міні-маркет "Теко", магазин (приватний підприємець Кушнірук), торговий павільйон (приватний підприємець Дворицький Ю.М), амбулаторія сімейної медицини, Навчально-виховний комплекс – Загальноосвітній навчальний заклад 1-3 ступенів та дошкільний навчальний заклад. Будинок культури, бібліотека-філіал.

УГОРСЬК – центр сільської ради. Розташоване на відстані 25 км. від Шумська. Нараховує 189дворів, 607жителів Сполучення. У ХШ столітті на території села існувало давньоруське городище. 1545 року як власник вказаний Матвій Четвертинський. В кінці XIX століття село налічувало 68 дворів, 602 жителів В селі діють: магазин (приватний підприємець Рябчевський), кіоск (приватний підприємець Дворицький). кіоск (приватний підприємець Тимощук Л.П) фельдшерсько-акушерський пункт, загальноосвітня школа 1-2 ступенів, клуб та бібліотека-філіал

ЦЕЦЕН1ВКА центр сільської ради. Розташоване на відстані 24 кілометри від Шумська. нараховує 334дворів, 1069жителів. Сполучення 1437року Лев Свидригайло дарує село Михайлові Олехновичу. В кінці XIX століття село налічувало 140 дворів. 975 жителів, школу. 2 водяні млини. 1911 1174 жителів, 1 крамниця, 1 горілчана крамниця, 2 водяні млини. 1931р Цеценівка налічувала 2043жителів В селі діють: магазин (приватний підприємець Дмитрів), магазин "Нонстоп-трейд" фельдшерсько-акушерський пункт, Навчально-виховний комплекс – Загальноосвітній навчальний заклад 1-2 ступеня, дошкільний навчальний заклад, клуб та БФ.

ШКРОБОТІВКА – центр сільської ради. Розташоване на відстані 24 кілометри від Шумська, нараховує 172дворів, 579 жителів 1583 року як власник села названий Василь Казаревський В кінці 19 століття село нараховувало 61 дворів, 492жителів. 1931 року 699 жителів. В селі діють: магазин (приватний підприємець – Притолюк), кіоск (приватний підприємець Прокопів ) фельдшерсько-акушерський пункт, Навчально-виховний комплекс – Загальноосвітній навчальний заклад 1-2ступеня та дошкільний навчальний заклад.

ШУМБАР – центр сільської ради. Розташоване на відстані 16 кілометрів від Шумська, нараховує 261 дворів, 851 жителів. 1513 року власником містечка Шумбар став Богуш Боговитин. В кінці 17 століття місто отримує Магдебурзьке право. Кін 19 ст. – 137 дворів, 876 жителів, 1931р.- 1018 жителів В селі діють: магазин ”Діамант", закусочна "Ангеліна" Фельдшерсько-акушерський   пункт.   Навчально-виховний   комплекс – Загальноосвітній навчальний заклад 1-2 ступенів та дошкільний навчальний заклад, клуб та бібліотека-філіал.

ШУМСЬК – місто, центр Шумського району. Нараховує – 584 дворів, 5200 чоловік населення. Хронологічна таблиця:

6 ст.  перші слов’янські поселення на території сучасного Шумська.

1149р. – перша писемна згадка про Шумськ.

1231- під Шумськом. Відбувається велика битва Галицько-Волинського війська з угорською армією.

1259 р – у Шумську проходять переговори кн. Василька Волинського і темника Золотої Орди Бурундая

1366 р. – Шумськ відходить до Великого Князівства Литовського.

1513-1605 – Шумськ у володінні Боговитинів.

1605- 1725 – Шумськ – власність Малинських.

1725 – 1806 – різні власники

з 1806 -Шумська маєтність роздрібнена.

1793-1917 – центр волості в Російській імперії.

1921-39- – центр гміни Кременецького повіту Польщі.

1940 – райцентр.

З Шумська походять: польський письменник Л. Кальтенберг, декабрист Г. Ігельстром, музичний теоретик Генрік Геллер, професор-генетик Г. Роман, трубач А. Ільків. В місті діють: шкіл 3 (дітей 1388), закладів культури – 6, закладів медицини – 1 (райлікарня ), закладів торгівлі – 40, підприємства: ВААТ-2065, АТП-16145, РайСТ, РЕМ, Райсількомунгосп, молокозавод, ВАТ "Друкарня", РайШРБУ,   ПМК-16, АТП "Кооптранс", цех №11 "Укртелекому", Райагробуд, Шумськгаз, ВАТ "Агропромтехніка", КЛМСТ "Волинь"