З історії бібліотеки-філії с. Людвищів Шумськї ЦБС

27.05.2010 | Автор: | Категорія: Бібліотеки

З історії бібліотеки-філії с. Людвищів Шумськї ЦБС

За панської Польщі, ще в 20-ті роки в Людвищах старі й малі збиралися в хаті Якова Данилюка; щоб послухати щось нове, почитати твори українських письменників Т.Г.Шевченка, Лесі Українки, І.Франка. З трепетом в душі слухали, вловлювали все, що дихало рідною мовою; рідним словом.

Доставляв у Людвищі зі Збаража та Кременця літературу Терентій Данилюк, рідний брат Якова Данилюка. За що одного разу був заарештований і відсидів на «постерунку».

Уже після війни в громадському приміщенні в центрі села, де раніше була каса взаємодопомоги, відкрили сільський клуб, де у невеличкій кімнатці розмістилася читальня. Книжковий фонд її складав всього  300 примірників книг.

Першим бібліотекарем був Євген Олександрович. Євген Олександрович крім того керував сільським хором, який славився своїми виступами не тільки в селі, а й за його межами. |

У 1949 році клубом і бібліотекою став завідувати Петро Грабарчук. Бібліотека в цей час дістала назву приклубної,

У1950 році до бібліотеки прийшла працювати Галина Война. Книжковий фонд бібліотеки складав уже 750 примірників. Розташована вона була при сільській раді в двох маленьких кімнатках, але книги вже були розставлені на стелажах, був і деякий інший бібліотечний інвентар. Уже в 1951 році фонд бібліотеки становив 4880 екземплярів, а обслуговувала бібліотека 261 читача.

З 1952 року по 1993 рік в бібліотеці працювала Раїса Євсюкова (Грищук). В цей час бібліотека стає справжнім вогнищем культури на селі. Вона набула статусу сільської бібліотеки {1957 р.). Фонд її зріс до 11290 примірників книг (1993 р.) Обслуговувала бібліотека 650 читачів. Всіма формами і методами вона пропагувала серед населена кращі твори вітчизняних і зарубіжних письменників, досягнення науки і. техніки, постійно інформувала жителів села про нові надходження. При бібліотеці сформувався актив, який допомагав у пропаганді книги: організовувались книгоношення, пункти видачі книг; пересувні бібліотеки тощо. Наприклад, на хуторі «Білий комин» працювала пересувна бібліотека, якою керувала Ліда Антонюк (Клаповщук). Знаходилась вона в хаті Якова Антонюка. Пункт; видачі на тракторній бригаді очолювала Людмила Горобець. до послуг читачів у бібліотеці було створено довідково-бібліографічний апарат.

Коли в 1980 році в районі пройшла реорганізація бібліотек, було утворено центральну бібліотечну систему (ЦБС), а Людвщенська бібліотека стала філіалом Шумської ЦБС.  У 1987 році бібліотека перейшла у краще приміщення, також двокімнатне, але значно більше і світліше. У 1992 році було проведено експериментальне об’єднання фондів сільських і шкільних бібліотек. Доброго нічого це не дало.

У 1993 році бібліотека одержувала більше тридцяти назв передплатних видань: газет, журналів та інформаційних видань.

Людвищенська бібліотека завжди вважалася однією з кращих бібліотек району. Сьогодні, виходячи з нових функцій бібліотеки в демократичному суспільстві, бібліотека намагається йти шляхом надання максимуму інформації односельчанам, широко популяризує літературу про духовне відродження. З цією метою в бібліотеці оформлено книжкові виставки: «Пам’ятай, якої землі ти син, країн багато, край один», «Слава і честь тобі, державо вільна Україно!»; «Читаємо і малюємо», «Чарівний світ казки». Постійно оформляються тематичні полички, присвячені певним подіям і датам. Проводяться масові заходи. Бібліотека тісно співпрацює із місцевою школою./

Наданий час бібліотека обслуговує 657 читачів, а її фонд налічує 6894 примірники.

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1917 публікацій.

Залишити відповідь