Засоби масової інформації на Зборівщині

 In Преса | Радіо | Телебачення

Засоби масової інформації на Зборівщині

 

До початку 30-х років ХХ століття своєї преси Зборівщини не мала. Зборівчани читали переважно львівські газети. В 1918-1919 роках двічі на тиждень виходив часопис “Золочівське Слово” – як офіційний орган Команди Золочівської військової округи. В цій газеті друкувались також офіційні документи Зборівського повітового правління.

Першою місцевою українською газетою Зборівського краю стали “Зборівські Вісті”, які видавались з літа 1932 року по вересень 1939. Газета виходила раз в місяць тиражем 5 тисяч примірників. Її видавала Зборівська Філія “Просвіти”. Редактором місячника був Михайло Снітинський, друкувався він друкарні Й. Д. Фаєрштайна в м. Зборові. Один номер коштував 25 грошів, передплата на рік – 1,80 злотих, на півроку – 1 злотий, на квартал – 60 грошів. Вартість річної передплати за кордоном коштувала 1 долар США.

Газета розповсюджувалась не лише на Зборівщині – її передплачували і читали зборівські емігранти в США, Канаді, Франції і навіть в Парагваї.

Місячник висвітлював усі сторони українського громадського, економічного та політичного життя.

З приходом радянської влади “Зборівські Вісті” перестали виходити. Проте після початку радянсько-німецької війни та відступу Червоної Армії в Зборові з’явився ще один випуск “Зборівських Вістей”. Він датований 31 липням 1941 року та містить на першій сторінці текст “Акту проголошення відновлення Української Держави 30 червня 1941 року в м. Львів”. Цей номер був вже останнім – відновити повноцінний випуск газети в умовах окупації виявилось неможливим.

Сьогодні інформаційний простір Зборівщини представлений райо­нним радіомовленням і газетою “Зборівська дзвіниця”, що має статус районної комунальної.

Зборівське радіомовлення виходить в ефір по проводовому радіо два рази на тиждень – середа та п’ятниця – о 6.30 ранку. Передачі готує і проводить редактор Ярослав Федик.

Основну роль у висвітленні життя району відіграє газета “Зборівська дзвіниця”. Її засновниками є Збо­рівська районна рада, Зборівська районна державна адмі­ністрація і трудовий колектив редакції.

Свій початок газета веде з жовтня 1939 року. Була вона різною, як різними були часи, коли вона творилася. І називалася по-різному:  “Прапор волі”,  “Прапор соціалізму”,  “Радянське село”, знову “Прапор волі” і нарешті,  починаючій із 1991 року – “Зборівська дзвіниця”. Життя району теж відобража­ла по-різному. Про все це сього­дні розповіли б редактори Іван Трохимович Столяренко, Сергій Мефодійович Бондарчук, Анатолій Федорович Тринько, Мирослав Іванович Пінь, Володимир Миколайович Ліщинський, Леонід Павлович Гармідер, Світлана Миколаївна Аніоні, Леонід Сергійович Білик… Та хто живе уже не тут, у Зборові, а хтось відійшов у вічність..

Багато чудових людей пішло у великий світ зі стін ре­дакції.  Ігор Мороз – донедавна начальник відділу управлі­ння інформації та зв’язків з громадськістю Тернопільсь­кої облдержадміністрації, Зиновій Фриз – радіо “Свобода” в Чехії, Ігор Фарина – власкор газети “Свобода”, Валенти­на Полева – кореспондент газети “Четверта влада”, Ірина Кудляк – донедавна редактор районного радіомовлення в м. Бережанах, Леонід Білик – заступник голови Зборівської райдержадміністрації, Григорій Баран – завідуючий музеєм “Зборівська битва”, член Спілки письменників України..

Зараз усі творчі працівники редакції –.члени Націона­льної спілки журналістів України. Редактор Надія Пшеничняк. Газета є тижневиком (виходить форматом А 2,4). Основні рубрики: “Офіційне”, “За Україну, за її волю”, “Треба знати”, “Господарка”, “Точка зору”, “Згадалось пережите”, “Актуально”.

Тираж газети – в межах 2-3 тисяч.

 

 

 

Recent Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt