Інформаційно-презентаційний довідник Шумського району

11.02.2010 | Автор: | Категорія: Карта Тернопільської області

Інформаційно-презентаційний довідник Шумського району

ГЕОГРАФІЯ ТА ПРИРОДНИЙ ПОТЕНЦІАЛ

Шумський район розташований в північно – східній частині Тернопільської області.

На півночі район межує з Рівненською областю, на заході з Кременецьким районом, на півдні з Лановецьким і Збаразьким районами, на сході з Хмельницькою областю.

Географічно район розміщений в лісостеповій місцевості, в зоні з родючими ґрунтами і достатнім зволоженням.

Більша частина району відноситься до Подільської височини, лише північна територія перебуває в зоні Малого Полісся (рівнина з абсолютними висотами 210 – 220 м, з наявністю боліт і поширення пісків).

Територія району має загальний нахил поверхні у напрямку південного заходу на північний схід. Через Шумщину проходить Кременецьке горбогір”я з абсолютними висотами до 315 метрів. Північний схил Кременецьких гір – крутий, урвищний, сильно розчленований ярами та балками. Над прилеглою рівниною Малого Полісся Кременецькі гори різко вивищуються на 120 – 130 м. Південний схил поступово знижується і непомітно переходить в Тернопільське плато.

Регіон знаходиться поблизу кордону з Польщею, Словаччиною, Угорщиною. Таке розміщення може сприяти активному розвитку на території району виробництв, продукція яких може експортуватися в країни Європи. Разом з тим, в сучасних умовах переходу економіки до ринкових відносин, район маючи відносно високий ступінь забезпеченості трудовими ресурсами може стати регіоном для вкладення інвестицій іноземних фірм.

Загальна площа району складає 838 кв. км, що становить 6.5 % території області.

В адміністративно – територіальному відношенні Шумський район поділяється на 32 сільських та одну міську раду.

Місто Шумськ розташований на правому березі річки Вілія, притоки Горині. Відстань до Тернополя по шосе – 105 км. Населення міста становить 5,3 тис. чоловік.

Шумський район сформований в 1940 році, хоча територіальні одиниці з центром у Шумську відомі ще з часів Київської Русі – Шумська волость (1149 – 1212рр.), Шумське князівство (до середини XIII ст.), Шумська волость Волинської губернії (1793 – 1917 рр.), Шумська Волость УНР (1917 – 1921 рр.), Шумська гмина (1921 – 1934 рр.).

Сліди проживання людини на території району сягають 40 – 30 тис. років до н. е.. Пізніше, в часи Черняхівської культури, тут існувало поселення, а також слов’янське городище, яке в кінці XIX на початку XX ст. активно досліджувалося професором Київського університету Володимиром Антоновичем (вчителем М.С.Грушевського). Під час археологічних розкопок на території городища було знайдено залишки знарядь праці, побутові речі, зброю і військові обладунки.

За “Повістю минулих літ” територію цю населяло східнослов’янське плем’я дулібів, з якими пов’язане літописне оповідання про обрів. Боротьба між двома племенами завершилася розгромом обрів у 796 році. У 907 дулібське державне утворення було досить міцним. Саме тоді сформувалася територіальна одиниця – Погорина, південною столицею якої став Шумськ. Місто міцніло завдяки тому, що стояло на торгівельному шляху із Південно – Західної Європи в Київ. Цей шлях проходив південною околицею Волині – з Володимира на Перемишль, Кременець, Шумськ, Ізяслав, Колодяжне, Котельницю до Білгорода.

Особливого розквіту Шумськ досяг на початку XIII ст. за правління Князя Інгваря Ярославовича. Він був найбільшим містом південної Погорини з міцними укріпленнями. Ці укріплення складалися з двох земельних валів.

До міста через річку Куму вів міст, який охоронявся і служив своєрідною митницею. Інгвар вів дипломатичну діяльність і мав своїм зятем князя краківського Лешка Бєлого , завдяки чому пожвавився торгівельний і культурний обмін між цими державами. Могутнє військо було озброєне за західноєвропейським зразком (про це є згадка в “Слові о полку Ігоревім”).

Після смерті Інгваря Шумськ став окремим князівством, на чолі якого стояв Святослав Інгварович, який загинув на річці Калка 31 травня 1223 року в бою з монголо – татарами. З цього часу Шумськ підпадає під володіння Галицько – Волинського князя – Данила Романовича. Шумськ у той час розвивався, багатів. Та посунули на Русь монголо – татарські орди, чорне крило опустошливо торкнулося Шумської землі.

У 1241 році Шумськ був пограбований ханом Батиєм. А через 18 років у 1259 році під Шумськом стояв грізний татарський ватажок Бурундай.

Про героїчну боротьбу з монголо – татарами у краї розповідає чимало легенд, переказів, які народна пам’ять зберегла і увіковічила.

В XIII ст. через напади татар і міжусобні війни Русь була ослаблена. Це використали сусідні держави і в 1349 році Польща захопила Галичину, а Литва – Волинь, в її складі і Шумськ. Ним володіли великі князі Литовські. На цей час Шумськ постав як один із торгових центрів Волині, стаючи в рівень з Луцьком, Ковелем, Острогом, Кременцем. Свідчать відомості в Галицько – Волинському літописі про наявність мостів і торгових шляхів, що йшли на Київ та в Європу.

На початку XVст. у зв’язку з ліквідацією удільних князівств, місто втратило значення політичного, адміністративного та економічного центру і перейшло під владу окремих феодалів. У 1531 році литовський князь видав грамоту на володіння Шумськом старості Кременецького замку, українському боярину Іванові Бочуну. Його нащадки тривалий час вели міжусобні війни, внаслідок чого Шумськ занепадав і перетворився на невелике містечко.

Після укладання Люблінської унії 1569 року Шумськ потрапляє під владу шляхетської Польщі і стає приватним володінням Еле – Калинських. Ними були збудовані Троїцька православна церква, яка не збереглася, а в 1715 році – католицький костел та францисканський монастир. Нині в колишньому костелі – Преображенська церква.

Не відстали від Шумська в культурному розвитку і колишні його окраїни. Відокремлене від Шумська у XVI ст. село Рохманів, перейшовши в власність князів Вишневецьких стало центром книгодрукування (1618 – 1631 рр.). Економічне та культурне життя краю постійно переривалося набігами татаро – турецьких орд. Через нашу територію проходив горезвісний Чорний шлях. Найбільше Шумськ потерпів під час набігів 1672 і 1684 рр. Великого лиха завдала Шумську пожежа 1761 року, коли вогонь знищив третину будівель містечка.

У 1752 році брати Малинські Олександр і Станіслав продають Шумськ литовському князю Михайлу Радзивіллу.

Спочатку містечко мало відчуло перехід під владу Російської імперії, оскільки залишилось у приватній власності. Радзивілли продали Шумськ російським поміщикам.

Лише після реформ 1861 року у Шумську почала розвиватися промисловість. У 1868 році тут працювали винокурний, цегельний, пивоварний, 3 шкіряні заводи, 2 невеликі ткацькі фабрики, вироблялося полотно. Наприкінці XIX ст. у Шумську будується 5 – ти поверховий млин надзвичайно великої потужності по переробці високоякісних сортів пшениці.

Наприкінці XIX ст. в Шумську будується кілька промислових підприємств. В центрі закладено сквер, тут будується кілька ошатних будинків, в яких жили поміщики, промисловці, купці.

В роки першої світової війни 1914 – 1918 років Шумщина була прифронтовою зоною. 1917 – 1920 роках – територія району входила до складу УНР.

З 1920 року – польська окупація, пізніше узаконена Ризьким договором.

17 вересня 1939 року – Червона армія вступила на територію Шумщини, а в 1940 році був утворений Шумський район.

22 серпня 1941 року розпочалася Велика Вітчизняна війна Радянського Союзу з фашистською Німеччиною. Вже 28 липня 1941 року Шумськ був окупований німецькими військами. Окупація тривала майже три роки.

Під час окупації на території району діяли партизанські загони С.Ковпака, в грудні 1942 року в с. Антонівці утворюється табір УПА.

15 березня 1944 року – визволено від фашистів останній населений пункт Шумського району.

Ще у вересні 1939 року почалася значна робота щодо розвитку економіки, освіти, охорони здоров”я населення. В 1940 році в районі працювали кілька нових підприємств – для розробки торфу, лісу, добування вапняку. Відновили роботу два млини. За рік вони виробляли продукції на суму 520 тис. крб. В березні 1940 року з ініціативи селян Д.О. Столяра та М.І. Міцкевича у селищі Шумськ було створено сільськогосподарську артіль “Вільне життя”. Того ж року створено МТС. Протягом 1940 – першої половини 1941 рр. проводився зрівняльний розподіл земель – селяни одержали по 10 га на двір, їм виділили також частину конфіскованого інвентаря, майна.

Фашистські загарбники завдали населенню району великої шкоди. Вони пограбували МТС, зруйнували велику кількість житлових будинків. Загальна сума збитків, заподіяних населенню гітлерівцями за роки окупації, становила 17,5 млн. крб.

З перших днів визволення розгорнулися відбудовні роботи. В другій половині 1944 року почали працювати млин, хлібопекарня, маслозавод, кілька майстерень, промкомбінат, цегельня, електростанція, МТС.

У центрі уваги органів влади було піднесення сільського господарства. Учасники першої районної наради працівників сільського господарства, що відбулася 13 березня 1946 року в Шумську, обговорили питання про підготовку до весняно – польових робіт, намітили заходи щодо підвищення врожайності та шляхи колективізації сільського господарства. На весні 1946 року 130 дворів районного центру об”єдналися в перше в районі колективне сільськогосподарське підприємство, 1960 р. воно влилося до артілі “Вільне життя”, с. Бриків. До 1950 року колективізація була завершена. В результаті у районі було створено більше 30 колективних сільгосппідприємств, які функціонували до лютого 2000 року.

1958 р. проведено реорганізацію Шумського МТС в ремонтно – технічну станцію, а 1961 року в районне об”єднання “Сільгосптехніка”, сучасне на той час високомеханізоване підприємство з численними майстернями. Згодом в Шумську були створені міжгосподарська будівельна організація, міжгосподарські підприємства по виробництву яловичини, комбікормів, риби, міжгосподарська інкубаційно – птахівнича станція.

У післявоєнні роки у Шумську також збудовано нові підприємства: маслозавод, торфозавод, швейну фабрику, ремонтно – транспортне підприємство.

Наразі у місті діють : районна лікарня, центральна бібліотека, музей, дитячий садок, дві школи, ліцей, СПТУ.

ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ

Тип грунтів.

Дерново-підзолисті ґрунти поширені у північній частині району в межах Малого Полісся. Ці ґрунти утворилися під пологом хвойних лісів. Глибина орного шару 15-20 см, колір ясно-сірий, містить близько 1 % гумусу, ґрунт безструктурний, пухкий, розсипчастий. Легкий механічний склад дерново-підзолистих ґрунтів зумовлює незадовільний водно-повітряний режим для рослин. Ці ґрунти найменш родючі в межах району.

На південь від Малого Полісся, в основному в межах Кременецького горбогір’я, поширені ясно-сірі і сірі опідзолені ґрунти. Вони мають малопотужний гумусовий шар (15-20см), в якому міститься невелика кількість перегною (1.8-2.3 %).Ґрунти безструктурні.

В центральній і північно-східній частинах району переважають чорноземи опідзолені. Гумусовий горизонт цих ґрунтів має нетривку пороховато-зернисту структуру (потужність гумусового шару-45-55 см, вміст перегною 3.6-3.9%) ґрунти досить родючі.

В південно-східній і частково в центральній частинах Шумщини переважають чорноземи типові. Забарвлення темне, інтенсивність якого з глибиною зменшується. Ці ґрунти мають зернисту структуру. Вміст гумусу від 3 до 6 %. Родючість висока.

У долинах річок подекуди зустрічаються болотні і торфово-болотні ґрунти. Дані ґрунти утворилися в умовах надмірного зволоження при високому рівні ґрунтових вод. Для сільськогосподарського використання потребують застосування меліоративних заходів. Однак такі ґрунти схильні до ерозії, тому при сільськогосподарському використанні необхідно застосовувати особливу (без відвальну) обробку ґрунту.

Рівень освоєності земельних ресурсів становить 91 %.

ЛІСОВІ РЕСУРСИ

Загальна площа земель на території району під лісами та лісовкритими площами становить 20625.55 га.

Лісові ресурси мають в районі грунтово – водоохоронне рекреаційне значення. 4727 га ліси міжгосподарського лісництва. Державних лісництв на території регіону знаходиться три – Суразьке, Волинське, Забарівське, які підпорядковуються Кременецькому держлісгоспу.

Основним типом рослинності є сосново – дубові ліси. Ліси мають значні запаси лікарської сировини, плантації лікарських чагарників, калини, шипшини, аронії та інші. Багато в лісах і трав’янистих лікарських рослин, серед яких звіробій, материнка, суниці, чорниці, безсмертник, чистотіл, та інші.

МІНЕРАЛЬНІ РЕСУРСИ

На території Шумщини поширені гірські породи, що сформувалися та відносяться до „геогенової системи”. Це, в основному, піски, вапняки, вуглисті глини, буре вугілля, пісковики. Дані відклади характерні практично для всього району. Лише в межах долини р. Вілія і прилеглих до неї територій поширені відклади „Мезозойського віку”. Це піски, пісковики, глини, мергелі, вапняки.

Всюди на території району залягають четвертинні відклади. Вони вкривають більш давні породи і відслоюються в кар’єрах, долинах річок, балках і ярах. Використовуються як сировина для виробництва будівельних матеріалів. На Шумщині четвертинні відклади представлені лесами та лесовидними суглинками з горизонтами прихованих ґрунтів.

В районі є в наявності корисні копалини, що відносяться до групи нерудних. Це природні будматеріали та сировина для їх виробництва.

Родовища вапняків та крейди використовується місцевим населенням, промислового значення не мають. В значно більших кількостях добувається кварцовий пісок.

В надрах Шумщини поширені глини, які є сировиною для виробництва цегли. Місцеві заводи в. Шумськ та с.В.Дедеркали використовують місцеву сировину.

В значних кількостях добувається будівельний камінь, його кар’єри зосереджено на півночі району.

Надра Шумщини містять паливні корисні копалини: буре вугілля, торф. Родовище бурого вугілля зосереджено в околицях села Бриків. В даний час його видобування вважається нерентабельним.

На місцевій сировині працює Шумський торфозавод. Родовища торфу розробляються в північно-східній частині району. Запаси торфу на півдні промислово не використовуються. Значення родовищ торфу для району значне. Частина населених пунктів ще не газифіковано і торф є одним із основних видів палива.

Площі порушених земель на території району наведено в таблиці № 2.

В районі є в наявності слідуючи кар’єри:

19 піщаних     26.87 га

6 глиняних        5.9 га

4 крейдяних   10.2 га

8 кам’яних     43.42 га

торфорозробки          460.8 га

В с. В. Дедеркали віднайдено ділянку, на якій розповсюджена мінеральна вода. Вона є перспективною для подальшого вивчення її по гідродинамічній умові та бальнеологічній цінності

Не менш важливим природним ресурсом Шумського району є водні ресурси.

Всього водою зайнято 1093 га. Площа річок становить 155,4 га, 720 га зайнято ставками. Болота в районі займають 273,3 га.

Води використовуються для промислового і сільськогосподарського водокористування, комунально – побутових потреб.

РЕКРЕАЦІЙНІ РЕСУРСИ

Наявність рекреаційних ресурсів на території району наведено в таблиці №8.

ПРОМИСЛОВІСТЬ

Основу промислового комплексу в районі представляють підприємства, пов’язані з переробкою сільськогосподарської продукції: ВАТ „Шумський маслозавод”, виробництвом твердого палива: дочірнє підприємство державного підприємства „Поділля торф” Шумський торфозавод, швейна промисловість: ТОВ „Сегеш- Україна”, випічка хлібобулочних виробів: приватне підприємство „Віфіль”, підприємець Шевчук В.В.

Таблиця 1.

Виробництво продукції промисловості у 2005 році.

Галузі промисловості Питома вага галузі (%) Вироблено продукції в діючих цінах (тис. грн.)
Харчова 88.5 18740.4
Добувна 4.7 987.1
Обробна 0.2 53.7
Швейна 6.6 1390.8
Всього по району 100 21172

Потужності промислових підприємств: ВАТ “Шумський маслозавод” переробка молока 100 тонн в зміну.

Дочірнє підприємство “Шумський торфозавод” 20 тис. тонн торфобрикетів в рік.

Виробничі площі даних підприємств використовуються повністю в процесі виробництва.

ВАТ „Агропромтехніка” має в наявності вільні виробничі площі, які можуть бути використані для створення нових технологічних ліній, передані в оренду. Зокрема, їдальня-магазин 240 кв. м, приміщення гаражів 350 кв. м, обмінний пункт 760 кв. м., баня-котельня 120 кв. м.

АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС

Загальна площа сільськогосподарських угідь становить 57388.6 га.

Таблиця 2.

Спеціалізація, земельні площі сільськогосподарських підприємств району

Назва підприємства Спеціалізація Площа с/угідь, га Площа ріллі, га
ПАП „Відродження” Зерно-м’ясний 876.5 751.4
ПАП ”Діброва” Зерновий 433.6 433.6
ПАП „Колос” Зерно-буряковий 1831 1387
ПАП „Загребля” Зерно-буряковий 226.7 215
ПАП „Обрій” Зерно-картопляний 800.0 800.0
ПАП. „Агро-Вовківці” Зерновий 423.8 297
ПАП „Перемога” Зерно-буряковий 1118.7 848
ПП “Аграрія” Зерно-буряко-м’ясний 1063,9 979
СТОВ „Агро-Лан” Зерно-буряко-м’ясний 2977 2605
СТОВ „Міжгір’я” Зерновий 300 140
СТОВ „Вільне життя” Зерно-буряковий 692 565
СТОВ „Відродження” Зерно-буряковий 897 780
СТОВ ім..Івана Франка Зерновий 362 362
СТОВ „Діброва” Зерно-буряковий 609 609
СТОВ „Зоря” Зерно-молочний 1505 1119
ТзОВ “Екотехнологія” Зерновий 1875 1875
МПВЯ Зерно-м’ясний 390 390
ФГ „Беріжок” Зерно-буряковий 588 588
ФГ „Добробут” Зерно-буряковий 632 632
ФГ „Івашенюків” Зерно-буряковий 232 232
ФГ “Заріччя” Зерно-буряковий 180 180

Таблиця 3.

Виробництво основних видів сільськогосподарської продукції (в усіх категоріях господарств)

Назва продукції Один. виміру 2004 р. 2007 р. 2009 р.
Зернові Тис. тонн 35.7 29.4 33.2
Цукрові буряки Тис.тонн 48.5 44.2 52.1
Картопля Тис. тонн 35.9 35.2 35.2
Овочі Тис. тонн 5.7 7.0 6.8
М’ясо(в зал. вазі) Тис.тонн 2.9 2.9 2.5
Молоко Тис. тонн 29.3 29.3 29.7
Яйця Тис. штук 8.9 8.9 8.9

Питання залучення інвестицій в економіку сільського господарства району актуальне .Район сільськогосподарський і від ефективності ведення сільськогосподарського виробництва, збільшення виробництва продукції, в основному зерна, цукрових буряків, зерна ріпаку, молока та м’яса, залежить добробут населення, економічний розвиток району.

В районі наявно 41612.8 га ріллі. Процент розорюваності становить 72%. Під урожай 2006 року всіма категоріями господарств засіяно 38060 га . або 91 відсоток ріллі. В основному це зернові та зернобобові культури, ріпак та цукрові буряки.

В останні роки постали проблематичні питання із збутом як продовольчого так і фуражного зерна. Залучення інвестицій в переробну галузь району дозволило б будівництво потужних млинів, макаронних цехів, комбікормових заводів.

Друга перспективна галузь – виробництво ріпаку. В даний час в структурі посівних площ, ріпаку становить 8,5 відсотків. Для від регулювання сівозміни, ріпак повинен становити 10-15 відсотків. Тому будівництво жирових цехів, цехів по виготовленню біопалива, дозволило б провести переробку вирощеного урожаю ріпаку безпосередньо в районі.

Значні інвестиції необхідні в галузі тваринництва. Відновлення маточного поголів’я сільськогосподарських тварин, покращення їх генетичних та продуктивних якостей – це перспектива на майбутнє. Будівництво міні-заводів по переробці молока та м’яса безпосередньо в районі, розширення сітки обладнаних пунктів по збору молока, пунктів штучного осіменіння тварин, пунктів ветеринарного обслуговування потребують значних інвестицій.

Значного оновлення потребує машино-тракторний парк агро формувань району. Амортизаційний строк служби тракторів, зернозбиральних комбайнів, сільськогосподарських машин ( за невеликим винятком) уже завершився.

Для вчасного і якісного збирання зернових та зернобобових культур потрібно придбати 10 потужних високопродуктивних зернозбиральних машин як вітчизняного так і зарубіжного виробництва. Для збирання цукрових буряків потрібно поповнити парк збиральних машин 4-5 буряковими комплексами. Для виконання запланованих об’ємів робіт оновленню потребує тракторний парк господарств. Потрібно придбати 10 потужних тракторів типу ХТЗ та 15 тракторів середнього класу (МТЗ. ПМЗ). Парк сільськогосподарських машин потрібно поновити зерновими та універсальними сівалками точного висіву, комплексними ґрунтообробними агрегатами, дисковими боронами, машинами для внесення мінеральних добрив та засобів захисту рослин на загальну суму 2 млн. грн.

В даний час ведеться оновлення машино-тракторного парку господарств району. Останнім часом придбано 12 тракторів та близько 40 од. причіпних машин, чотири зернозбиральних комбайни.

Потреба сільськогосподарських підприємств на 2006 рік:

 • Протравники             4300 кг
 • Фунгіциди                 1000 кг
 • Гербіциди                  11000 кг
 • Інсектициди              500 кг

Всього на суму                      1600 тис. грн..

 • Мінеральні добрива             1130 тонн діючої речовини

На суму                      2010 тис.грн.

Племінна худоба:

 • Племмолодняк ВРХ             25 голів-56 тис.грн.
 • Племсвинки                          10 голів-12.5 тис.грн.
 • Ремонтні телиці                                160 голів -80 тис.грн.

МАЛЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО

Станом на 1 січня 2006 року в районі зареєстровано141 малих підприємств, з яких 78діючих.

Зареєстровано 1012 громадян-підприємців, з них 848діючих.На10 тис. населення припадає 259 суб’єктів малого бізнесу.

Питома вага малого бізнесу у надходженнях до бюджетів різних рівнів становить 38.7 %.

Питома вага малого бізнесу у загальних обсягах виробництва товарів, робіт, послуг складає 7.5 %.

Таблиця 4.

Галузева структура малого підприємництва (%)

Промисловість 9
Торгівля та громадське харчування 17
Будівництво 9
Транспорт та зв’язок 2
Сільське господарство 31

Щорічно в бюджеті району передбачаються кошти для підтримки малого бізнесу .В 2006 році дана сума складає 10 тис. грн..

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

В 2004 році на базі ТОВ „Вілія” було створено спільне шведсько –українське підприємство „Сегеш-Україна”., на якому проведено реконструкцію приміщення, встановлено обладнання .

Таблиця 5.

Динаміка внесення іноземних інвестицій в економіку Шумського району

(тис. дол.США)

Показник Станом на

1.01.1997

1.01.1998

1.01.1999

1.01.2000

1.01.2001

1.01.2005

1.01.2006

Обсяг прямих іноземних інвестицій

1820

1989.51

Таблиця 6.

Прямі іноземні інвестиції в розрізі галузей промисловості

(тис.дол.США)

№ п/п

Галузь промисловості (назва виробництва)

Країна

Іноземні інвестицій, тис. дол. США

Всього:

1.

Харчова промисловість та переробка сільськогосподарської продукції Чеська Республіка

Німеччина

США

Російська Федерація

Литва

Польща

Кіпр

Швейцарія

Туреччина

Віргінські острови

Іспанія

Норвегія

Словаччина

2.

Виробництво мінеральних виробів Австралія

3.

Машинобудування

(виробництво машин, електричного, транспортного те електронного устаткування)

Бельгія

Сполучене Королівство

4.

Легка промисловість

(текстильна промисловість, пошиття одягу, виробництво шкіри та шкіряного взуття)

Австрія

Угорщина

Швеція

1989.51

5.

Оптова та роздрібна торгівля

(торгівля транспортними засобами та послуги з ремонту, роздрібна торгівля побутовими товарами та їх ремонт)

Німеччина

Російська Федерація

Польща

Литва

США

Чеська Республіка

Угорщина

6.

Сільське господарство, мисливство та лісове господарство Німеччина

Чеська Республіка

Польща

США

Болгарія

7.

Транспорт

(наземний транспорт)

Німеччина

Швеція

Чеська Республіка

Сполучене королівство

8.

Хімічна та нафтохімічна промисловість

(виробництво гумових та пластмасових виробів)

Болгарія

9.

Колективні громадські та особисті послуги Німеччина

10.

Операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам Польща

Німеччина

11.

Охорона здоров’я та соціальна допомога Польща

Німеччина

12.

Будівництво Польща

Російська Федерація

Таблиця 7.

Прямі іноземні інвестиції в розрізі країн світу

(тис.дол.США)

Назва країни Кількість підприємств Інвестиції станом на 01. 01. 2005 р.
Всього:    
1 Німеччина    
2 Чеська Республіка    
3 Австралія    
4 Бельгія    
5 Польща    
6 Сполучене Королівство    
7 Російська Федерація    
8 Австрія    
9 США    
10 Литва    
11 Швеція

1

1989.51

ОСОБЛИВОСТІ, ЩО ХАРАКТЕРИЗУЮТЬ УНІКАЛЬНІСТЬ РАЙОНУ.

Територія Шумського району багата історико-архітектурними, природніми пам’ятниками, державними заказниками.

Історичні пам’ятки в районі представлені, в основному, археологією. Найвизначніші городища:

 • Шумськ (ІХ-ХІІст.) – досліджували В.Антонович, О.Цинкаловський, П.Рапогорт.
 • Данилів (ХІІІст.) – фортеця не взята ханом Батиєм 1241р.
 • Стіжок (ХІІІст.) – оборонний замок, княжа резиденція.
 • Серед архітектурних пам’яток:
 • монастир-фортеця в с .М.Загайці (1627 рік)
 • церква Преображення в м.Шумськ (1715рік)
 • костел в с. В.Дедеркали (1725 рік)
 • костел в с. Сураж (нині церква Святого Пантелеймона) (1730р.).

З районом пов’язані життя багатьох видатних людей України. Тут неодноразово бували Галицько-Волинські князі Данило та Василько, а останній навіть жив у своєму замку в с. Васьківці.

З Шумщини походить видатний письменник-полеміст, співредактор Острозької біблії, редактор Острозької друкарні в 1581-98 роках Василь Суразький.

На Шумщині (с. Рохманів) довгий час працював український друкар Кирило Транквіліон Ставровецький.

В с. В.Дедеркали народився видатний польський письменник Гюго Коллонтай та російський декабрист Костянтин Ігельстрон (м.Шумськ).

У селі Тил явка пройшли дитячі та юнацькі роки великого українського письменника Уласа Самчука (жив на Шумщині в 1913-27 роках).

З Шумщини походять поети Г.Петрук-Попик, Степан Бабій, сурмач-лауреат міжнародних конкурсів Андрій Ільків, співачка Світлана Декар, композитор А. Кушніренко.

В Шумській школі навчався видатний шаховий майстер України Василь Іванчук.

Унікальним є меморіал в с.В.Загайці, де в капличці зібрано портрети усіх односельців, загиблих починаючи з російсько-японської війни 1904-1905 років.

Другим суб’єктом по історичній значимості є історично – археологічний комплекс в с.Стіжок. Село належить до найдавніших поселень на Волині , яке розташоване на горбковатій лісовій околиці і перевалах з західної Волині на схід м .Шумськ. Довкола села – гори Спаська , Губна , Люта , Плетеня ,Хомецька ,Кринка ,Глиняста .А над усім цим шипчастим шишаком виділяється гора Замок – мовчазний свідок праісторії цього поселення , що заховалося у нетрях Кременецьких гір. Перша писемна згадка про це поселення , як володіння феодалів Денисків та Мокосіїв у складі давньоруської держави , датується 1043 роком .А наступна – аж 1226 – м коли руське військо під проводом Мстислава Удалого перемогло об’єднані польсько – угорські сили під Стіжком та Кременцем .

З Стіжком ( давньоруське, літописне – „Истожек” ) тісно пов’язана історія виникнення сусіднього Даниловграда. Літопис розповідає, що одного разу, оглядаючи волинські міста і села ,князь галицько – волинський Роман Мстиславович став табором недалеко Стіжка. Тут він одержав звістку від своєї дружини Ганни, що народився син і назвала його вона Данилом .На честь сина князь заснував село Данилове. Коли маленький князь виріс і став уславленим військово-політичним діячем землі руської Данилом Галицьким він часто приїжджав у ці місця, де й заклав оборонний „град Данилів”.

У 1241 році до міст Данилова та Кременця підступили монгольські орди хана Батия. Цього разу ворог змушений був відступити. Іпатіївський літопис за роком 1249 оповідає „…Видел Кременец и град Данилов, яко невозможно прияти ему и отде от них…”Однак доля Істожека, Данилова. Кременця та багатьох інших укріплених міст галицько-волинських земель була вже вирішеною.

Руські князі, не маючи достатньої сили для відкритого виступу проти монголо-татарського нашестя, змушені були в1261 році за вимогою ханського воєначальника Бурундая(Бородая) самі „розметати” (знести ) укріплення та оборонні стіни всіх кріп остей.

Серед них Іпатіївський літопис називає також Данилов та Істожек.

На довгі століття підпав цей край під чужоземне панування. Стіжок був під владою Литви, польського і угорського королів Казимира та Людовика, у 1282-му його знову перекуповує литовський князь Любарт Гедимінович.

Поселення почало поступово відроджуватися і у 1438 році за великого князя литовського Свидригайла отримало привілеї магдебурзького права. Та незабаром почалися спустошливі набіги кримських татар, від яких Стіжок потерпів у 1447-1500роках. Після Люблінської унії 1569 року село остаточно залишилося під шляхетською Польщею аж до 1793 року, коли Правобережна Україна возз’єдналася з Росією.

На території села у наш час можна побачити сліди кам’яних фундаментів, які вказують на те, що в давнину тут були великі споруди – церква, монастирі, палаци.

У затишній долині обіч Стіжка-Волинське лісництво. На п’яти тисячах гектарів розкинулися його зелені угіддя. В соснових лісах-острівцями біогрупи чагарникових, листяних порід. Тут водяться козулі, вепри, зайці, лисиці, вовки, досить рідкісні єнотовидні собаки; часто забрідають сюди лосі.

В мальовничих околицях села по дорозі до с. Мала Іловиця куліса за кулісою,-відроги гір. Особливо легендарна гора Уніяс. Сліди давніх підземних ходів чи печер легенди пов’язують з часами турецьких та татарських нападів.

За Уніяс – ціла низка гір: Малий Уніяс, Гостра. Дубова, Злодійка, Ямна. А в їхньому оточенні одиноко стримить над долиною гостроверха Трійця, або Данилова гора. Між старими дубами та ясенами на її вершині стоїть кам’яний храм святої Трійці-пам”ятник архітектури ХІУ-ХУІІ століть.

Недалеко від с. Стіжок – село Тилявка, в якому знаходиться музей відомого українського письменника Уласа Самчука.

Багата Шумщина релігійними архітектурними пам’ятниками, культовими спорудами та святими місцями пов’язаними з життям видатних релігійних діячів, віднесених церквою до лика святих.

Зокрема в с. Великі Загайці знаходиться монастир св. Іоанна Милостивого побудований в 1625 році Іриною Ярмолинською. Кам’яна церква збудована в візантійсько-оборонному стилі, що відображає пам’ятку української архітектури. В с. Великі Дедеркали – монастирський комплекс „церква святого Миколая” створеного в архітектурному стилі 18 століття, в якому поєднанні православ’я та католицизм.

Серед віковічних лісів та гостроверхих гір розмістилося село Іловиця історія, якого пов’язана з життям і діяльністю святого Амфілопія, причисленого до лика святих православною церквою в 2002 році. Тут же в роки війни розміщувався штаб УПА-Південь.

Природа Шумщини збереглася первісною, багатою чудовими куточками для відпочинку: урочище ”Кутянка”, ”Маринки”. Тут знаходиться державний заповідник „Суразька дача”, Суразький дендропарк ім..Дубровінського, дуби Тараса Шевченка, сосна Лесі Українки. Понад 35 об’єктів природно-заповідного фонду України знаходиться на території Шумського району. Географія їх розміщення охоплює територію всього району. Але найбільш мальовничими місцями краю є територія Андрушівської, Іловецької сільських рад. Їх села заховалися в тінистих лісах багатих на гриби, ягоди, лікарські рослини, мисливську фауну, неповторно чисте соснове повітря.

Таблиця 8.

Перелік територій та об’єктів природно-заповідного фонду Шумського району.

Назва об’єкта, категорія

Тип

Площа

Місцезнаходженняоб’єкта

1

2

3

4

5

1. „Суразька дача”, заказник Лісовий 3864 с.Сураж. Шумського району
2. „Довжоцький”, заказник Ботанічний 105 с.Башківці Шумського району
3. „Цеценівський”, заказник Ботанічний 58 Шумський р-н, Забарівське лісництво
4. „Кутянський луг”, заказник Ботанічний 64 с.Андрушівка, Шумського району
5. „Солов’їний гай”, заказник орнітологічний 10 с.Онишківці, Шумського району
6. „Котячин-Биківці”, заказник Загально зоологічний 178 Шумський район, Забарівське лісництво
7. „Зелений дуб”, заказник Загально зоологічний 518 Шумський район, Суразьке лісництво
8. „Волинський”, заказник Загально зоологічний 689 с.Забара, Шумський район
9. „Цеценівський бобрів гай”, заказник Зоологічний 18 с.Цеценівка, Шумський район
10. „Рохманівський бобрів гай”, заказник Зоологічний 15 с. Рохманів, Шумський район
11. „Гора „Пустельна”, пам’ятка природи Геологічна 2 с. Іловиця, Шумський район
12. „Відслонення нижнього сармату в Залісцях”, пам’ятка природи Геологічна 0.5 с. Залісці, Шумський район
13. „Гора „Стіжок”, пам’ятка природи Геологічна 9.8 с. Стіжок, Шумський район
14. „Данилова гора”, пам’ятка природи Геологічна 11.5 с. Антонівці, Шумський район
15. „Гора Уніяс”, пам’ятка природи Геологічна 6.3 Шумський район, Волинське лісництво
16. „Діброва „Зелений дуб”, пам’ятка природи Ботанічна 4.5 Шумський район, Суразьке лісництво
17. „Білокриницька бучина №1”, пам’ятка природи Ботанічна 14.2 с. Башківці, Шумський район
18. „Стіжоцький сосняк”, пам’ятка природи Ботанічна 23.5 с. Стіжок, Шумський район
19. „Антонівецький сосняк”, пам’ятка природи Ботанічна 13 с. Антонівці, Шумський район
20. „Дуб звичайний” (2 дерева), пам’ятка природи Ботанічна 0.02 Шумський район, Забарівське лісництво
21. „Соснина звичайна” (2дерева), пам’ятка природи Ботанічна 0.02 Шумський район, Суразьке лісництво

 

22. „Модрина європейська”(1дерево), пам’ятка природи Ботанічна 0.01 Шумський район, Суразьке лісництво
23. Дуб „Суразький”, пам’ятка природи Ботанічна 0.02 Шумський район, Суразьке лісництво
24. Дуби Тараса Шевченка, пам’ятка природи Ботанічна 0.02 Шумський район, Суразьке лісництво
25. Сосна Лесі Українки, пам’ятка природи Ботанічна 0.05 Шумський район, Суразьке лісництво
26. „Бобрів гай”, заповідне урочище Ботанічна 43 Шумський район, с.Бриків, лісоболотний масив в заплаві р. Кутянка
27. „Суразький дендропарк ім. Дубровинського”, дендрологічний парк Дендрологічний парк 4.7 Шумський район, Суразьке лісництво

Особливо важливо зазначити, що в районі відсутні великі промислові підприємства, насичені транспортом автомагістралі. Ці та вище перечисленні природні, виробничі, трудові умови роблять територію краю неповторною та привабливою для здорового відпочинку.

В районі розвинута сітка закладів громадського харчування та торгівлі, що можуть обслуговувати організовані групи туристів. Готельні місця розміщені в комплексі з баром „Міраж”, в перспективі відкриття готелю „Волинь”.Для успішного розвитку туристичної галузі в першу чергу необхідно налагодити круглорічну роботу відомого за межами України оздоровчого дитячого табору „Гайдарівець”, розташованого в с.Кутянка на перехресті перспективних туристичних маршрутів, пов’язаних з історією, природою Шумщини, Почаєва, Острога, Кременця. Табір потребує капітального ремонту та реконструкції.

Таблиця 9.

Пропозиції місцевих органів влади щодо вкладання інвестицій
у розвиток туристичної індустрії

Назва пропозиції Місце знаходження Очікуваний результат від реалізації пропозиції Потреба в коштах
Відбудова Загаєцького св. Іоанна Милостивого монастиря побудованого в 1625 році. с. Великі Загайці, Шумського району,Тернопільської обл. Відтворення старовинної архітектурної пам’ятки св.Іоанна Милостивого чоловічого монастиря, залучення туристів до пізнання історично-архітектурної спадщини краю 100 тис. євро
Будівництво відпочинкового комплексу в зоні с. Антонівці с. Велика Іловиця, Шумського району, Тернопільської обл. Створення відпочинкового комплексу, який включатиме створення кафе, музею, міні-зоопарку, мисливських угідь. 200 тис. євро
Благоустрій святих місць в с. Мала Іловиця с. Велика Іловиця, Шумського району, Тернопільської обл. Створення туристичної інфраструктури пов’язаної з життєдіяльністю Св.Амфілофія 50 тис.євро
Будівництво приміщення літературно-меморіального музею Уласа Самчука с. Тилявка, Шумського району, Тернопільської обл. Будівництво нового приміщення музею Уласа Самоука 200 тис. євро
Будівництво відпочинкового комплексу в с. Стіжок с. Стіжок, Шумського району, Тернопільської обл. Створення комплексу об’єктів для відпочинку 240 тис. євро
Будівництво відпочинкового комплексу в зоні відпочинку „Соснина” м.Шумськ, Тернопільської обл. Створення умов для відпочинку. 75 тис. євро
Монастирський комплекс „Церква Святого Миколая” с. Великі Дедеркали, Шумського району, Тернопільської області Відтворення основних пам’яток архітектури 18 століття, залучення туристів до пізнання історії православ’я і католицизму в нашому краї 10 тис. євро

РЕГІОНАЛЬНА ІНВЕСТИЦІЙНА ТА ПРОМИСЛОВА ПОЛІТИКА

Пріоритетними напрямками інвестиційної діяльності є:

1. Розвиток агропромислового комплексу району ( відродження тваринницької галузі з використанням пустуючих тваринницьких приміщень).

2. Технічне переоснащення та реконструкція ВАТ ”Шумський маслозавод”, приведення його потужностей у відповідність із ресурсами сільськогосподарської сировини;

3. Подальший розвиток підприємств по виробництву будівельних матеріалів за рахунок раціонального використання місцевих родовищ будівельної сировини;

4. Раціональне використання природних ресурсів;

5. Збереження та створення додаткових робочих місць, що запобігатиме виникненню соціальної напруги;

6. Пошук реальних інвесторів для проведення реконструкції та переоснащення дочірнього підприємства „Шумський торфозавод”, ВАТ „Агропромтехніка”

7. Істотне скорочення енерго- та матеріаломісткості виробництва, посилення режиму економії.

Для забезпечення нормального функціонування агропромислового комплексу району прогнозується в 2006 році в усіх категоріях господарств довести виробництво:

– зерна – 33189т.

– цукрових буряків – 52100 т.

– картоплі – 35200т.

– овочів – 6840т.

Основними шляхами нарощування виробництва продукції рослинництва є диференційована системна підготовка ґрунту, яка забезпечуватиме ресурсоощадність і екологічну безпеку. Удосконалення сортового складу, раціональне використання органічних та мінеральних добрив, дотримання агротехнічних вимог при вирощуванні сільськогосподарських культур.

Вирощування картоплі та овочів в основному буде сконцентровано в індивідуальних селянських господарствах та в спеціалізованих господарствах – ПАП “Обрій”, ПАП “Колос”, які будуть забезпечувати торгівельні та переробні підприємства а також потребу в насіннєвому матеріалі.

В 2006 році виробництво молока становитиме 29720 т., м’яса – 2480 т. . З поступовим нарощуванням потужностей молочного скотарства ряд заходів буде спрямовано на розвиток м’ясного скотарства, зокрема:

Забезпечення покращення племінних та продуктивних властивостей громадського тваринництва шляхом:

-. створення нових та підтримка роботи старих племрепродукторів.

– проведення селекційно-племінної роботи на основі державної програми селекції в тваринництві.

– розширення сервісного обслуговування худоби в господарствах всіх форм власності, шляхом покращення роботи пунктів штучного осіменіння, створення нових, розширення сітки ветаптек.

Збереження виробництва і закупок тваринницької продукції розраховане на повсюдну стабілізацію поголів’я, підвищення рівня кормового виробництва до його потреб і вдосконалення селекційно-племінної роботи в напрямку створення стад з високим генетичним потенціалом. На районованій червоно-польській породі одержати 3500 кг на фуражну корову, підвищити середньодобові прирости молодняка ВРХ на дорощуванні до 500-700 г і на відгодівлі 800-1000 г, підвищити середню живу масу реалізованого на м’ясо молодняка до 450-500 кг у півторарічному віці.

Наявність трудових, інтелектуальних та матеріальних ресурсів в районі створює досить вигідні умови для вкладання капіталу.

Район зацікавлений в модернізації та технічному переоснащені ВАТ “Шумський маслозавод” з метою освоєння випуску нових видів продукції, яка користується попитом на ринках збуту (йогурти, морозиво, кефір). Інвестування цього підприємства може дати в стислі строки відчутну віддачу.

Технічного переобладнання потребує дочірнє підприємство Шумський торфозавод Хмельницького ДП “Поділля торф”, поскільки обладнання, яке діє на сьогоднішній день на підприємстві фізично та морально застаріле, часто виходить з ладу, чим створює перебої в роботі підприємства. Для ритмічної роботи підприємства є достатня сировинна база.

Істотних інвестицій потребують : ТОВ „Шумський цегельний завод”, юридична адреса якого м.Шумськ вул.. Чирянка7, підприємство колективної форми власності, засновник – трудовий колектив; сільськогосподарське переробне підприємство „Явір”, юридична адреса с.М.Дедеркали, засновники – фізична особа та агропромислові підприємства, міжгосподарське підприємство по виробництву продукції птахівництва – засновники сільськогосподарські підприємства , юридична адреса с. В.Дедеркали , Шумське міжгосподарське підприємство по виробництву яловичини – засновники- сільськогосподарські підприємства юридична адреса м.Кременець,, міжгосподарське підприємство „Комбікормовий завод” юридична адреса х.Михайлівка, засновники – сільськогосподарські підприємства, , Комплекс по дорощуванні ВРХ СТОВ ім.І.Франка( с. Вілія Шумського району),ВАТ „Агропромтехніка”, ВАТ „Шумський райагрохім”, Коопзаготпром Шумського Райст .

Наявність надлишку робочої сили, відсутність великих промислових підприємств, незначне насичення транспортом автомагістралей, природні умови краю створюють привабливі умови для розвитку туризму, особливо зеленого. Для успішного розвитку цього напрямку в економіці, необхідно налагодити кругло річну роботу відомого за межами України оздоровчого дитячого табору „Гайдарівець”, розташованого в с. Кутянка на перехресті перспективних туристичних маршрутів, пов’язаних з історією, природою Шумщини, Почаєва, Острога, Кременця. Табір потребує капітального ремонту та реконструкції. Потребує реставрації ряд історико-архітектурних пам’ятників, культових споруд, будівництво відпочинкових комплексів, музеїв.

Подальший ефективний розвиток району можливий на основі впроваджень досягнень науки і техніки, використання енерго – та ресурсозберігаючих технологій, місцевої сировини, потужностей підприємств та різкого підвищення конкурентноспроможності продукції.

Інноваційні пріоритети визначались на основі пріоритетів розвитку народногосподарського комплексу. Для цього в районі будуть залучатись кошти підприємств, інноваційного фонду, інвестиції як внутрішні, так і зовнішні. За рахунок цього буде освоєно випуск товарів народного споживання, збільшиться конкурентноздатність продукції, створяться нові робочі місця.

ІНФРАСТРУКТУРА РАЙОНУ

Транспортні комунікації.

1. Експлуатаційна довжина:

– залізничних колій –немає

– тролейбусних ліній (одноколійному численні) – немає

– автомобільних доріг державного і місцевого значення – _296.6 км

в тому числі з твердим покриттям – 296.6 км

2. Кількість мостів:

– автомобільних – 36 одиниць

– залізничних – немає

3. Наявність аеропортів та їх пропускна спроможність- немає

4. Відстань від адміністративного центру до обласного центру 105 км

5. Перелік об”єктів транспортної інфраструктури :

Готелі: „Міраж”

Автосервіс: МП „Темп” с. Бриків

ВААТ 2065 м.Шумськ

Телекомунікаційні системи.

На території району діють :

Шумський вузол потового зв’язку ТД УДППЗ „Укрпошта”,

цех електрозв’язку №11 ТД ВАТ „Укртелеком”.

Територія району покрита сіткою мобільного зв’язку.

На 100 сімей в районі діє 38.4 телефонів.

ФІНАНСОВО-КРЕДИТНА СИСТЕМА.

Банківські установи.

Шумське відділення Тернопільської обласної дирекції „Райфайзен Банку Аваль”.

ТФ КБ „Приватбанк”.

Філія Кременецького відділення Ощадбанку.

Кредитні спілки

Кредитна спілка „Довіра”.

Страхові компанії

Страхова компанія „Оранта”.

Таблиця 10.

Основні показники економічного та соціального розвитку Шумського району (ти.грн.)

Випуск промислової продукції

21529.8

Валова продукція сільського господарства

86700

· продукція рослинництва

50285

· продукція тваринництва

36415

Інвестиції в основний капітал

8996

Прибуток господарств

-3112

Загальний обсяг роздрібного товарообороту

15922.2

Громадське харчування

Обсяг платних послуг населенню

4326.5

Кількість зайнятого населення за видами економічної діяльності (.чол.)

Загалом

4925

у тому числі:

Промисловість

386

Сільське господарство

1466

Транспорт та зв’язок

365

Будівництво

42

Торгівля та громадське харчування,
матеріально-технічне постачання, збут, заготівельна діяльність

59

Охорона здоров’я, фізична культура, спорт та соціальне забезпечення

642

Освіта, культура та мистецтво, наука та наукове обслуговування

1243

Інші галузі

722

Рівень офіційно зареєстрованого безробіття (станом на 01.01. 2005 року), % (по методології МОП)

16.6

Консолідований бюджет Шумського району (станом на 01.01.2006 року) (тис.грн.)

Доходи – всього

33840.4

В тому числі без трансфертів

3675.4

Видатки-всього

34790.3

Земельний фонд Шумського району

 

Площа земель тис.га

%

Всього земель

83800

100

с.г.угідь

57388.6

68.48

з них:

41612.8

49.66
рілля

перелоги

42.2

0.05

б.насадження

569.7

0.68

сінокоси

2618.2

3.12

пасовища

12545.7

14.97

Під виробничими будівлями і дворами

756.49

0.9

Під господ.шляхами

594.1

0.71

Землі, що знаходяться в стадії відновлення родючості

Ліси та інші лісовкриті площі

20625.55

24.61

Забудовані землі

2364.46

2.82

з них:

житлова забудова

433.5

0.52

промислові об’єкти

37.03

0.04

кар’єри відкритими розробками

547.1

0.65

громадською забудовою

161.35

0.19

вулицями та площами

516.18

0.62

об’єктами транспорту

511.7

0.61

інші забудови

673.78

0.8

Відкриті заболочені землі

333.2

0.4

Під водою

1097.0

1.31

Інші землі

640.6

0.76

Ставка земельного податку під виробничими забудовами, спорудами підприємств, організацій, нежитловим фондом

Максимальна 0.4115 грн ./ кв. м
Мінімальна 0.0325 грн./кв. м

Ціни на електроенергію (коп./квт.)

Середній тариф порайону

16.88

Водопостачання та каналізація

В більшості населених пунктів району є водопроводи.

Газифікація

В районі газифіковано 32 населених пункти із 59. це м. Шумськ, с.с. Биківці, Бриків, Бірки, Васьківці, Вовківці, Великі і Малі Дедеркали, Великі Загайці, Малі Загайці, Тури, Залужжя, Коновиця, Кордишів, Круголець, Мирове, Новостав, Обич, Онишківці, Потуторів, Радошівка, Рохманів, Великі Садки, Малі Садки, Соснівка, Сураж, Темногайці, Шкроботівка, Шумбар, Мізюринці, Ходаки, Боложівка.

Роздрібні ціни на природний газ для індивідуальних споживачів 17.5 коп. за 1 куб.м. ; для підприємств – 0.42 коп. за 1 куб.м.

СОЦІАЛЬНІ ПИТАННЯ

Ринок житла

1. Загальна площа житлових приміщень, введених в експлуатацію в 2005році 613.77 кв.м

2. Забезпеченість населення житлом в середньому на 1 жителя становить 23 кв.метрів загальної площі.

3. Вартість одного квадратного метра новозбудованого житла 1773 грн.

4. Вартість одного квадратного метра житла на вторинному ринку 1480 грн.

Під житлове будівництво в м. Шумськ відведено такі земельні ділянки:

 • Житловий квартал вул. Народницької.
 • Житловий квартал вул. Лесі Українки
 • Житловий квартал вул. Суразька
 • Житловий квартал вул. Котляревського.
 • Житловий квартал вул. Озерна.

Освіта

В районі працює 708 педагогічних працівників , з них з вищою освітою – 627.

Учнів шкіл –4718, учнів Шумського ліцею – 105, учнів СПТУ – 326.

Всього в районі діє – 47 шкіл.

З них:

 • І-ІІІ ступенів – 7, в них учнів – 1937
 • І-ІІ ступенів – 15, в них учнів – 1171
 • І ступеня – 19, в них учнів – 712.
 • Шкіл-садків-12,в них учнів-1288.

Позашкільних установ – 3, ними охоплено 1064 учнів.

В районі функціонує дитячих садків – 2.

Медичні установи

В районі працює 74 лікарі. Є 2 лікарні, 3 лікарські амбулаторії, 55 фельдшарсько-акушерських пункти, 2 аптеки.

Фізична культура і спорт.

На території району знаходиться 2 дитячо-юнацькі спортивні школи, один стадіон, 24 спортивних зали, 8 футбольних полів, 7 стрілецьких тирів.

Інформація про кращі підприємства та кращих керівників Шумського району

СТОВ “Відродження”

Зареєстроване 15.02.2000 року. Виконавчий директор Мельничук Юрій Пилипович.120

Підприємство заключило 248 договорів оренди земельних паїв на території В. Дедеркальської сільської ради на загальну площу 548,7 га і на території Загайцівської сільради – 161 договір – 397,7 га. Всього в користуванні підприємства – 946,4 га землі.

Підприємство одне з кращих в районі. Не зважаючи на важкі економічні умови з року в рік залишається рентабельним сільськогосподарським підприємством, що постійно нарощує свій економічний потенціал.

У 2005 році загальна площа посівів складала 780 га., з яких 590 га (76%) – зернові, 170га – технічні культури. Урожайність зернових становить 20,6 цнт/га, а озимої пшениці –33,8 цнт/га.

Працівникам даного господарства регулярно виплачується заробітна плата, з орендодавцями земельних паїв вчасно проводиться розрахунок за використання землі.

ПАПП “Колос”

Зареєстровано 21.01.2000 року. Керівник Байрак Сергій Несторович. Підприємство створено і функціонує на базі КСП “Колос”. Всі члени колективного сільськогосподарського підприємства передали в оренду свої земельні і майнові паї для ПАПП “Колос”.

Протягом 2000 -2006 рр. підприємство розширило земельні володіння до 1831 га землі, наростило виробничі потужності. Так, середньорічна вартість активів даного підприємства складає 2213 тис. грн.

Основою виробництва в ПАПП “Колос” є виробництво зерна, цукрових буряків, активно розвивається садівництво. Так, у 2005 році в господарстві зібрано 1772 т. зерна і 1482 т. цукрових буряків.

СТОВ “Діброва”

Підприємство створене в результаті реформування селянської спілки “Мир”, село Шкроботівка, Шумського району у 2000 році. Керівник господарства Голюк Віктор Юхимович. Підприємство орендує земельні паї площею 606 га, з року в рік воно рентабельне і нарощує економічний потенціал. Основою виробництва є вирощування зернових і цукрових буряків в рослинництві, виробництво м”яса і молока в тваринництві.

Урожайність основних видів сільськогосподарських культур і продуктивність худоби постійно вище середньо районного показника. Так, у 2005 році урожайність зернових становила 22,2 ц/га і цукрових буряків 166 ц/га.

Зменшуються затрати на основне виробництво, рівень прибутковості підвищується.

Працівникам даного господарства регулярно виплачується заробітна плата, з орендодавцями вчасно проводиться розрахунок за використання паїв.

Фермерське господарство “Беріжок”

Керівник Янюк Андрій Іванович. Зареєстровано 15.02.2000 року. Для ведення господарської діяльності підприємству було виділено 15 га землі. На даний час всього в користуванні 750 га землі.

У 2005 році посіяно 460 га зернових, зібрано 1062 т. зерна, урожайність 23,1 ц/га, що на 6,7 ц/га більше від середньо районного показника. Зібрано 1792 га цукрових буряків, урожайність яких склала 256 ц/га, що на 83,5 ц/га більше від показника по району.

Займається виробництвом тваринницької продукції. Має 69 голів ВРХ, в т. ч. 20 корів.

Із року в рік господарство нарощує свій економічний потенціал, не зважаючи на умови залишається рентабельним.

Працівникам господарства регулярно виплачується заробітна плата, орендодавцям – плата відповідно до договорів оренди.

СТОВ “Агро-Лан”

Господарство зареєстроване 07.04.2005 року. До того функціонувало агроформування ПАП “Лан”. Створено воно на базі майнового комплексу КСП “Нове життя”. Директор товариства Якобчук Олексій Сидорович.

Господарство заключило 390 договорів оренди паїв згідно державних актів по Темногаєцькій сільській раді, а це 1050 га ріллі. Крім того 860 земельних паїв (2150 га сільськогосподарських угідь) господарство почало обробляти з 1 вересня 2005 року по Великозагайцівській, Цеценівській та Підгаєцькій сільських радах.

Це господарство одне з кращих в районі. В рослинництві СТОВ “Агро – Лан” спеціалізується на виробництві зернових та технічних культур. Посівна площа під врожай 2006 року становить 1000 га озимої пшениці, 100 га озимого жита, 300 га озимого ріпаку.

Ярий клин складає 1740 га . З них 810 га складають зернові та зернобобові, круп”яні (100 га) культури, кукурудза на зерно складає 100 га. Цукрові буряки посіяно на площі 700 га, що становить 22 % в структурі посівних площ, 130 га займає ріпак ярий. Вся посівна площа становить 3200 га.

Це господарство являється елітгоспом по виробництву та розповсюдженню елітного насіння господарствам регіону.

У тваринництві СТОВ “Агро – Лан” спеціалізується на вирощуванні ВРХ м”ясного напрямку. Є претендентом на затвердження племінного репродуктора. В даний час нараховується більше 50 голів корів м”ясного напрямку. Для внутрігосподарських потреб утримуються більше 100 голів свиней.

Працівникам господарства регулярно виплачується заробітна плата. Орендодавцям земельних та майнових паїв вчасно сплачує орендну плату. Заборгованості по податках немає.

Господарство проводить оновлення машино – тракторного парку. Протягом року придбано 5 універсальних тракторів вітчизняного та зарубіжного виробництва, великий набір причіпних машин. До жнив 2006 року парк збиральних машин буде поповнено 2 потужними машинами німецької фірми “КЛААС” – “Медіон – 410”.

В плані модернізація токового господарства. В своєму розпорядженні господарство має переробні цехи – ковбасний, макаронний, масло цех, млин, крупорушку, олійню.

ПП “Аграрія”

Це новоутворене агроформування розпочало свою господарську діяльність з 1 вересня 2005 року на орендованих землях на території Кордишівської, Шумбарської та Соснівської сільських рад. Господарство очолює Стельмащук Микола Олександрович. Юридична адреса господарства – с. Кордитів, Шумського району.

Приватне підприємство утворено на базі викупленого майнового комплексу бувшого КСП “Урожай” та частини майна КСП “Хлібороб”.

Від початку господарської діяльності під урожай 2006 року проведено посів озимої пшениці на площі 400 га. Під ярі культури задіяно 900 га ріллі, з них 700 га посіяно зерновими та зернобобовими культурами, 100 га зайняли посіви цукрових буряків. Із зернових та зернобобових переважають яра пшениця – 270 га та горох – 140 га, кукурудза на зерно – 85 га. Всі посіви проведено насінням високих посівних кондицій з внесенням мінеральних добрив та дотриманням вимог агротехніки.

В тваринництві увагу приділено розвитку свинарства.

Покращується матеріально – технічна база підприємства. Придбано 3 потужних трактори (в т. ч. трактор “Джон Дір”) та ряд сучасних імпортних ґрунтообробних та посівних машин, встановлюється борошномельне обладнання, пилорама. Звертається увага на ремонт та реконструкцію приміщень тваринницької галузі. До жнив 2006 року парк машин поповниться двома потужними комбайнами іноземних фірм та двома тракторами виробництва республіки Білорусь.

Розрахунки по заробітній платі з працівниками проводяться регулярно.

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1971 публікацій.

Залишити відповідь