ВИШНІВЕЦЬ | Збаразький район | Тернопільська область

30.10.2009 | Автор: | Категорія: Пам’ятки | Пам’ятні місця

смт Вишнівець, Збаразький р-н, Тернопільська обл.

ВИШНІВЕЦЬ – селище міського типу в Збаразькому районі (до 1939 – Вишневець). Центр селищної ради, якій підпорядковано с. Загороддя. До Вишнівця приєднано хутори Вишневий (Варшавка), Мухавець і Чернявський. Розташоване на лівому березі р. Горинь, за 25 км від райцентру і 16 км від найближчої залізничної ст. Карначівка. Через с-ще пролягає ав­тошлях Луцьк-Чернівці. Населення 3940 осіб (2003). Перша писемна згадка – 1395 як влас­ність князя Корибута Ольгердовича.

Перша писемна згадка про м. Вишнівець зустрічається в історичних джерелах 1395 року. Великий князь литовський Вітовт, позбавивши Дмитрія Корибута, Сіверського князівства, дав йому взамін кілька поселень на Волині, в тому числі Вишнівець. Тоді на правому березі річки Горинь там, де нині розміщується село Старий Вишнівець, Дмитрій Корибут збудував перший укріплений замок для захисту від татаро-турецьких набігів.

У привілеях польського короля Владислава Варначика від 9 липня 1463 року знаходимо запис, що після смерті власника Вишнівця, Василя Несвіцького на підставі акту поділу маєтків Вишнівець дістається його синові Солтанові, який уперше почав іменуватися князем Вишневецьким.

В 1494 році князь Михайло Вишневецький з нагальної потреби зміцнити природно Старовишнівецьку фортецю, яку часто нищили і руйнували татари, зводить новий замок на лівому березі річки Горинь, вибравши місце на стрімкій горі, де з півдня та із заходу він був неприступний.
З того часу і на декілька віків стає Вишнівець родовим гніздом і славою могутнього роду князів Вишневецьких.

Тут народився Дмитро Байда-Вишневецький, легендарний засновник козацької дружини на Малій Хортиці (1550), що стала першим прототипом Запорізької Січі на Дніпровських порогах.
В другій половині VІ століття Вишнівець став резиденцією українських магнатів князів Вишневецьких, які поступово покатоличилися і захищали інтереси королівської Польщі.

В 1640 році Ярема Вишневецький розпочав будівництво великого замку. Значно модернізував замкові укріплення і збудував оборонний монастир Кармелітів, який входив в єдину оборонну систему Вишнівецького замку.

Місто, маючи магдебурію, на той час було великим торговим і ремісничим центром, куди заїжджалися на торги купці: Кременця, Почаєва та інших міст Волині. Проте після підписання Зборівського миру, Вишнівець був ущент пограбований і зруйнований татарами, що на довгі роки відбилося на його розвитку.

На початку ХVIII століття останній з князів Вишневецьких, перший магнат Речі Посполитої, Міхал Сервацій перебудовує розорений родовий замок у пишний палац на зразок французьких позаміських резиденцій. Інтер’єр палацу вражають сучасників своєю розкішністю. Після смерті Міхала Сервація у 1744 році маєток переходить у власність найближчих родичів князів Вишневецьких – графів Мнешенків (Мнішеків).

В 1846 році Вишнівець відвідав Т. Шевченко, коли за завданням Археографічної комісії їздив на Волинь та Поділля змальовувати історичні та археологічні пам’ятки. У вересні 1848 року в замку над Горинню побував відомий французький письменник Оноре де Бальзак, який зупинився в князів Вишневецьких. Саме третій опублікований лист письменника до своєї коханої був написаний у Вишнівці.

На даний час до палацу належать – найстаріша споруда ансамблю Вознесенська церква 1530 р., залишки валів та бастіонів, підпірні стіни, садиба на території замку з палацом, службами, огорожами, брамами ХVІІІ ст., парк ХVІІІ-XIX століття, а також монастир Кармелітів, розташований на колишньому підзамчі.

Попри всі значні втрати Вишнівецький ансамбль і сьогодні залишається одним з найзначніших на Збаражчині.

Продовжити читати →

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1902 публікацій.

Коментарі (9)

  1. […] (смт Вишнівець, Збаразький район). Фестиваль козацької пісні. […]

  2. […] Іванович (бл. 1516, ймовірно, м-ко Вишнівець, нині смт Збараз. р-ну – жовтень 1563, м. Стамбул, […]

  3. […] рід 15-18 століть. Прізвище походить від м-ка Вишнівець (нині смт Збаразького р-ну), яким рід володів від […]

  4. […] Раїна (Ірина) Єреміївна (1589 1619, м-ко Вишнівець, нині смт Збаразького р-ну) — княгиня, меценатка. […]

  5. […] раз відвідував родинний маєток у м-ку Вишнівець. Я. […]

  6. […] закінчення середньої школи в смт Вишнівець (Збаразького р-ну) навчався на філологічному […]

  7. […] Дізнатися більше: Вишнівець, м-ко, Тернопільська область […]

  8. […]  Вишнівець. Дерев’яна церква святої Трійці Адреса: Україна, Тернопільська обл., смт Вишнівець, вул. Троїцька, 10 […]

  9. […] область, Збаразький район, смт Вишнівець, вул. Замкова, 5 Тел. (03550) 3-12-34. Час роботи: з 8-00 до […]

Залишити відповідь