Національний склад населення Тернопільської області

 In Населення | Трудові ресурси

Національний (етнічний) склад населення визначається за даними переписів населення. Згідно з останнім (2001 р.) на території Тернопільської області проживали люди 52 національностей. Переважну більшість населення становлять українці (97,2% — найвища частка серед областей України), є також росіяни, білоруси, поляки, євреї, ін.

Такий склад населення сформувався під впливом політичних і соціаль­но-економічних умов і зазнавав у процесі формування постійних змін.

Тернопільському воєводстві до возз’єднання західноукраїнських земель в УРСР основними національностями були українці, поляки, євреї, а також німці, чехи, вірмени та ін. Українці становили 70—75% від населення воєводства Вони постійно зазнавали утисків з боку польського уряду Жорстока експлуатація українців, насильне їх ополячення призводили до зростання кількості емігрантів серед українського населення, постійного зниження його кількості. На родючі землі Тернопільщини, як і всієї Галичини, відбувалося переселення поляків із західних воєводств Польщі Це призвело до збільшення їх частки серед населення даної території.

У дорадянський період українці проживали в селах, а в більшості міст і містечок Тернопільщини вони становили менше ніж половину населення Там переважало єврейське і польське населення.

У XVIII ст німців у воєводстві було небагато їх спровадила сюди австрійська влада як зразкових господарів Вони становили близько 0,9 % населення На Тернопільщині були навіть німецькі села Це Броніславівка Зборів-ського повіту, Бекерсдорф (нині Новосілка) Підгаєцького повіту, Конопківка поблизу Микулинець (Саме засновник Конопківки німець Ян фон Конопка оцінив лікувальні властивості мінеральної води і започаткував курорт у цьому селі) Але вже у 1939—1940 рр німці з Тернопільщини як і з усієї Західної Украї­ни, згідно з радянсько-німецькою угодою, були репатрійовані в Німеччину.

 

Значні зміни в національному складі населення Тернопільщини відбулися в післявоєнний період Звідси, як і з інших областей західної частини України, було переселено на батьківщину поляків, чехів Тільки на територію Польщі було евакуйовано майже 227 тис осіб До поселень, з яких виїхали ці люди, було переселено українців з Польщі, Чехословаччини Із Польщі при­було біля 160 тис чол Ці переселення спричинили зниження частки польсь­кого, чеського населення і збільшення частки українців у національному складі населення Тернопільщини.

Різко скоротилась порівняно з довоєнним періодом кількість євреїв Вони масово були знищені в часи фашистської окупації, а частина з них еміг­рувала через Польщу за кордон У післявоєнний період на території Терно­пільської області зросла кількість росіян і громадян інших національностей колишнього Союзу РСР Вони були прислані сюди як спеціалісти для відбудови зруйнованого війною господарства, розвитку промисловості, колективізації сільського господарства.

У сучасних умовах постійно зростає частка українського населення Воно становить переважну більшість у населенні всіх адміністративних районів Громадяни інших національностей проживають, в основному, у міських поселеннях Найвища частка росіян серед населення Чорткова (9,9%), Тернополя (7,2%), Скали-Подільськоі (7,3%), Кременця (5,9%) та інших міст, де розміщені великі промислові підприємства та військові частини колишньої Радянської Армії.

Найбільше поляків проживає в Підволочиському районі, а також у м Тернополі, смт Гусятині, смт Гримайлові, м Теребовлі та ін.

Білоруси живуть переважно в Тернополі та Чорткові У селах їх дуже мало.

Євреї проживають тільки в містах, хоча в довоєнний період значна їх кількість була і в селах Понад 80% з них живе у м Тернополі.

Частка громадян інших національностей в області незначна Серед них найчисельнішими є молдавани, вірмени, татари (понад 150 чол), румуни, чу­ваші, азербайджанці, узбеки, грузини, німці (70-100 чол) Дещо менше в об­ласті болгар, угорців, литовців, марійців, осетинів, латишів, греків, чехів, якутів, абхазців, гагаузів, туркменів, корейців, таджиків Люди цих та інших національностей проживають переважно м Тернополі.

Recent Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search