Міське і сільське населення Тернопільської області

20.09.2009 | Автор: | Категорія: Населення | Трудові ресурси

Населення області проживає в різних за величиною і функціями населених пунктах. На території Тернопільщини нараховується 1055 поселень (на 1.01.2006 р.). Переважна більшість із них — села (96,6%), а міста і селища міського типу становлять 3,4% від усіх населених пунктів.

Більшість населення Тернопільської області проживає в селах (57,3%). Кількість сільського населення та його частка постійно знижуються. Це пов’язано із природним скороченням населення в селах і збільшенням відпливу сільської молоді за межі області. Зменшення сільського населення спостерігається в усіх адміністративних районах, а найбільше – у Бережанському, Гусятинському, Козівському, Зборівському, Підволочиському.

Сільське населення розміщене на території області нерівномірно. Його середня щільність — 46,0 осіб/км2. Найвища щільність — у центральних і південних районах, а найнижча — у північних. Сільські населені пункти відрізняються за величиною (людністю), функціями, зовнішнім виглядом. Середня людність сіл в області у 2006 р. становила 620 осіб. Більшість сільського населення (83,3%) проживає в середніх (500-1000 жителів) і великих (понад 1000 жителів) селах. Вони переважають у центральній і південній частинах області. А в західній і північній частинах значну частку серед сіл становлять малі (менше ніж 500 жителів).

Найменші з них (менше ніж 100 жителів) називають хуторами. Для них характерна дуже висока частка людей старшого віку, від’ємний природний приріст, низький рівень розвитку соціальної сфери. В окремих із них немає навіть найнеобхідніших соціальних закладів — магазину, фельдшерсько-акушерського пункту. У 70-80 роки ці села відносили до категорії «неперспективних», і тому вони дуже занепали.

В області постійно зростає чисельність міського населення. Його частка становить 42,2% від усього населення області (в 1959 — 16,5%). Але за цим показником Тернопільщина посідає передостаннє місце серед областей України.

В області — 35 міських поселень. Серед них 18 міст і 17 селищ міського типу. Міста Тернопільської області, крім обласного центру, належать до категорії малих міст. Тільки 2 з них — Кременець і Чортків — мають понад 20 тисяч жителів. А в таких містах, як Зборів, Монастириська, Копичинці, Підгайці, Скалат, Хоростків, проживає менше ніж 10 тис. осіб. У більшості міських поселень кількість жителів зменшується. Зменшилися в останні роки і темпи приросту м. Тернополя. Якщо упродовж 1959-1989 pp. чисельність населення міста збільшилася майже в 4 рази, то вже упродовж 1998-2000 pp. вона зменшилася майже на 5,8 тис. осіб. Це пояснюється тим, що тривалий час (1950-1990 pp.) у місто були спрямовані на роботу і навчання потоки молоді з сільської місцевості та малих міст. А тепер притік молодих людей незначний, звідси формуються найбільші потоки мігрантів за межі області. У м. Тернополі проживає 46 % міського населення області.

Міські поселення області виконують різноманітні функції: промислові, транспортні, організаційно-господарські, адміністративні, культурно-освітні тощо.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1915 публікацій.

Залишити відповідь